Zirkonyum esaslı 3 farklı tüm porselen sisteminde, yüzey işlemlerinin, ortalama yüzey pürüzlülüğüne ve bükülme dayanıklılığına etkisinin araştırılması ve X-ray difraktometre yüzey analizleri ile incelenerek değerlendirilmesi
The effect of surface treatment of 3 different zirconia based full ceramics on mean surface roughness and flexural strength and the determination of the effects of surface treatment of the zirconia systems by X-ray difractometer surface analyse
- Tez No: 225029
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Diş hekimliğinde, kron ve köprü protezlerinde alt yapı materyali olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş son materyallerden materyal olan zirkonya esaslı seramikler diğer alt yapı seramiklerine göre üstün mekanik özelliklere sahiptir. Ancak, mekanik özellikleri materyale uygulanan yüzey işlemlerinden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, zirkonyum esaslı 3 farklı tam porselen sisteminde, alt yapı materyali üzerine uygulanan aşındırma ve kumlama işlemlerinin, yüzey pürüzlülüğü ve bükülme dayanıklılığına etkisinin incelenmesi, yüzey analizleri uygulanarak değerlendirilmesi ve sistemlerin karşılaştırılmasıdır.Üç Y-TZP alt yapı materyaline ait, 14 mm çapında ve 1.3 ± 0.2 mm kalınlığında örnekler hazırlandı. Her materyalden hazırlanan otuz örnek, her biri on örnekten oluşan üç gruba ayrıldı. Gruplar uygulanan yüzey işlemine göre adlandırıldı; aşındırma, aşındırma sonrası kumlama ve kontrol grupları. Tüm örneklere, profilometre ile yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapıldı ve X- ray difraksiyon analizi ile faz yapısı belirlendi. Örneklere son olarak, iki eksenli bükülme dayanıklılığı testi (üç top üzerinde piston) uygulandı. Veriler iki yönlü varyans analizi yöntemi (?. 0.01) ile değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıklar Duncan testi ile belirlendi. Bükülme dayanıklılığı değerlerinin değişkenliği Weibull istatistik yöntemi ile incelendi. Yüzey pürüzlülüğü ve bükülme dayanıklılığı, bükülme dayanıklılığı ve monoklinik faz miktarı, yüzey pürüzlülüğü ve monoklinik faz miktarı arasındaki ilişkinin araştırılması için Pearson'ın korelasyon testi kullanıldı.Yüzey işlemi uygulanmamış örneklerden oluşan kontrol gruplarında, her materyal farklı yüzey pürüzlülüğü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Zirconia ceramics have been recently introduced in dentistry for fabrication of crowns and fixed partial dentures in order to have remarkable mechanical properties compared to other substructure ceramics. However, mechanical properties of zirconia can be directly influenced by different surface treatment methods. The aim of this study was to evaluate and compare the effect of surface grinding and sandblasting on surface roughness, phase chances and flexural strength of three yttria stabilized tetragonal zirconia (Y-TZP) core materials.Specimens of three Y-TZP core materials (Cercon, DentaCad, Zirkonzahn) were fabricated with a diameter of 14 mm and 1.3 ± 0.2 mm. Thirty discs from each material were randomly divided into three groups of ten. For each group, a different surface treatment was applied: grinding, grinding followed by sandblasting and a control group. Surface roughness was measured by using profilometer and X-ray diffraction analysis was performed to characterize the crystalline phases for all specimens. Finally, biaxial flexural strength (piston on 3 balls) was determined. The data were analyzed by using the 2-way ANOVA test (?. 0.01) Multiple comparison was performed with the Duncan test. Weibull statistics was used to analyze the variability of flexural strength. To determine the influence of the surface treatments on the Y-TZP core materials, Pearson correlations between surface roughness and biaxial flexural strength and relative amount of monoclinic zirconia were calculated.Control groups of three materials had different surface roughness. The surface treatments were significantly effected the surface roughness of the materials (p0.01). A liner correlation was found between the roughness of the surface and strength for all groups.