Radyofrekans ve elektrokoter cihazı ile yapılacak insizyonların, konvansiyonel bistüri insizyonları ile immünohistokimyasal ve histopatolojik olarak karşılaştırılması
Immunohistochemical and histopatologic comparison of radiofrequency and electrocautery incisions with the conventional scalpel incisions
- Tez No: 225030
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÖZMERİÇ KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Cerrahi sırasında yumuşak doku insizyonları için birçok enstrümandan faydalanılmaktadır. Bunlar arasında konvansiyonel bistüriler, cerrahi operasyonlarda yıllarca en fazla kullanılan enstrümanların başında gelmektedir. Bu yüzdendir ki; konvansiyonel bistürilerin kullanımları hakkında klinisyenlerde yerleşik bir tecrübe oluşmuştur. Konvansiyonel bistüriler; kullanım kolaylıkları ile birlikte, tam bir insizyon sağlama kapasitesine sahiptirler. Dolayısıyla cerrahinin başarıya ulaşmasında klinisyenlere katkısı büyüktür. Bunun yanı sıra; çevre dokulara zararlı olan yan ısı oluşturmamaları, düşük maliyetli oluşları ve dokuya yapışmak gibi bir özelliklerinin olmaması, konvansiyonel bistürileri cerrahi operasyonlarda en çok tercih edilen enstrümanlar haline getirmiştirAncak konvansiyonel bistüriler, cerrahi sırasında oluşan kanama kontrolü problemleri (hemostaz) konusunda yeterli değillerdir. Kullanımları sırasında neden oldukları kanama, klinisyenlerin operasyon sahasını zaman zaman net bir şekilde görmesine engel olabilmektedir. Zaman zaman cerrahi operasyonlarda, uygulanan kesi işlemleri sonrası dokuların koagüle olması istenmekte ve böylelikle bölgede kanama olmaması için bir tıkaç oluşturma gereksinimi doğmaktadır. Buna ek olarak; majör cerrahi operasyonlar sırasında sebep olabilecekleri damarsal yaralanmalar ve aşırı kanama, cerrahinin başarısını olumsuz yönde etkileyebilmektedirBununla beraber; hacmi ufak dokuların eksizyonu, konvansiyonel bistüriler tarafından verimli bir şekilde yapılamamaktadır. Çünkü kullanımları sırasında etkin olabilmeleri için, klinisyenin konvansiyonel bistürilere destek oluşturacak bir yerden yada bir dokudan faydalanması gerekmektedir. Buna ek olarak; yumuşak doku yüzeyinin daima nemli ve kaygan olduğu dikkate alınmadığında, konvansiyonel bistürilerin istenmeyen kesi ve doku ezilmelerine sebebiyet verebildiği bildirilmiştirBu nedenle araştırmacılar konvansiyonel bistürilere alternatif oluşturacak metotlar üzerinde çalışmalar yapmışlardır. Bu metotların başında elektrocerrahi ve lazerler gelmektedir. Çok az da olsa araştırılan bir diğer metot radyocerrahi metodudur. Bu çalışmada konvansiyonel bistüriler, elektrocerrahi ve radyocerrahi metotları ile genel olarak yara iyileşmesi ve enstrüman performansı açısından karşılaştırılmışlardırÇalışmamızda karşılaştırılan bu 3 metot arasında, yara iyileşmesi ve enflamatuar reaksiyon oluşturma potansiyeli açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Enstrüman performansı açısından bakıldığında ise her 3 metodun kendine özgü bir takım özellikleri ön plana çıkmaktadırBuna göre;?Elektrocerrahi metodunun, hemostaz açısından diğer metotlara göre oldukça üstün bir performansa sahip olduğu,?Doku yapışması ve doku etkisi(doku koagülasyonu) açısından yapılan değerlendirmelerde, konvansiyonel bistürilerin diğer cerrahi metotlara göre daha üstün olduğu,?Radyocerrahi metodunun bistüri insizyonlarına göre sadece hemostaz açısından daha üstün olduğu, ancak bu konuda elektrocerrahi kadar başarılı olamadığı,?Cerrahi operasyonlarda istenmeyen stres ve yan ısı oluşturma konusunda konvansiyonel bistürilerin diğer cerrahi metotlara göre daha avantajlı olduğu, ancak bu avantajın çalışmamızda istatistiksel bir anlam kazanmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
So many instruments have been used for making soft tissue incisions, while performing surgery. Among these instruments; conventional scalpels are the ones, which had been used most for years. That is why, an established experience in the clinicians about the usage of the conventional scalpels had been occured. The conventional scalpels have the ability to perform a precise incision with their ease of use. Consequently; the contribution of the conventional scalpels to the clinician is great in the way of being successful after surgery. On the other hand; the conventional scalpels? characteristics of not forming lateral heat, that is harmful for surrounding tissues, not sticking to tissues and having a low cost, have made them become the most prefered instruments in the surgical operationsHowever, the conventional scalpels are not sufficient regarding the control of bleeding (hemostasis), which is formed while surgery. From time to time, the bleeding caused by the usage of conventional scalpels, prevent the clinicians to see the operation site clearly. Occasionally; while performing soft tissue incisions in the surgical operations, the tissues are recquired to be coagulated. Thus, a necessity of forming a plug arises in order to obtain no bleeding in the area. In addition to this, vasculary injuries that can be caused by the conventional scalpels during major surgical operations and exess bleeding may have a negative effect on the success of surgeryNevertheless; the exicion of the tissues with small volume can not be done sufficiently because the conventional scalpels need the clinician to find a support for themselves, a stable tissue or something, in order to be effective. If the soft tissue surface is not considered to be always wet and slippery, it is declared that the usage of the conventional scalpels without having any support, may cause unwanted incisions or make the tissue become overwhelmedFor this reason, the investigators have made plenty of studies, regarding the methods alternative to the conventional scalpels. The electrosurgery and the lasers come in the lead of these methods. The radiosurgery is another method, even if it is rarely investigated. In this study; the conventional scalpels had been compared with radiosurgery and the electrosurgery about the general wound healing process and the instrument performanceIn the 3 methods that were compared in our study, no statistically difference had been found on wound healing process and inflammatory reaction potential. Each of these 3 methods? some kind of spesific characteristics had appeared, if the methods are evaluated about instrument performanceFrom this point of view;?When compared to other methods, electrosurgery method have a better performance regarding hemostasis.?The conventional scalpels are superior, when evaluated with the other surgical methods regarding tissue sticking and tissue coagulation.?The radiosurgery method has the only superiority on hemostasis when compared to the conventional scalpels, but is not successful as the electrosurgery method.?The conventional scalpels have some advantages when compared to the other surgical methods about the unwanted stres and lateral heat during surgery, but this advantage were found statistically meaningless in our study.