Deksmedetomidinin sedatif ve hemodinamik etkileri ile alfa 2a gen C-1291G polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Comparison of alpha 2a gene C-1291G polymorphism and dexmedetomidin's sedative and haemodynamics effects.
- Tez No: 225040
- Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Eczacılık ve Farmakoloji, Anesthesiology and Reanimation, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uzun yıllardır, kullanılan ilaçlara oluşan yanıtın bireysel farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. İlk olarak ilaçları metabolize eden enzimlerin aktivitelerinin bireysel farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ancak, günümüzde yalnızca enzimlerin değil, taşıyıcıların ve ilacın hedefi durumundaki reseptörlerin de bireylerarası farklılık gösterdiği bilinmektedir. Farmakogenetik bilim dalının gelişmesiyle ilacı metabolize eden enzimler, taşıyıcı proteinler ve reseptörleri kodlayan genlerdeki mutasyonlar açığa çıkarılmaya başlanmıştırPiyasada mevcut ilaçların üçte birinin adrenerjik sistem için agonist veya antagonist olduğu düşünülürse adrenerjik sistemin farmakogenetikteki önemi anlaşılabilir. Adrenerjik reseptör-ilaç ve reseptör-patolojik durum beraberliğini araştıran çok fazla çalışma mevcutturDeksmedetomidin; 1999 yılının sonlarında Amerika Gıda ve İlaç Teşkilatı (FDA) tarafından erişkin yoğun bakım hastalarında kısa süreli (
Özet (Çeviri)
The existence of variations in drug response have been known for a long time. Firstly, it was discovered that the activities of drug metabolizing enzymes show interindividual dissimilarity. However, nowadays, it is clear that not only enzymes but carriers and receptors also have genetic variations. In the scope of the growing pharmacogenetics knowledge, mutations in the gene coding region for enzymes, carrier proteins and receptors have been found. Since one-third of all drugs in market are adrenergic agonist and antagonist, the pharmacogenetic importance of the adrenergic system is obvious. There are many studies indicating the association between drug-receptor and disease-receptor interractionDexmedetomidine is a sedative drug, whose use in intensive care units patients confirmed by USA-Food Drug administration (FDA) by the end of 1999. The affinity of dexmedetomidine to ?2- receptor is eight times higher than that of clonidine. ?2 -agonistic effect of dexmedetomidine is 1620 times higher than its ?1-agonistic effect. It was proven that dexmedetomidine indicates its clinic effect via ?2A-AR. There has been no investigation in clinic indicating the association with dexmedetomidine and ?2A-AR gene polymorphismIn the present study, the association with ?2A-AR C-1291G gene polymorphism and the effect of dexmedetomidine was investigated. Blood samples for assessment of ?2A-AR C-1291G gene polymorphism were collected from 110 patients undergoing Coronary Artery Bypass Graft Surgery and right after the operation the patients were followed for wakefulness by BIS monitorization and Ramsay sedation scaleWe found the frequencies genotypes WT (CC); 43,6% (n=48), heterozygous (CG); 45,5% (n=50) and variant (GG); 10,9 % (n=12). Our results showed that there was a relationship between ?2A-AR C-1291G gene polymorphism and hiperlipedemia.