Healozone sisteminin fissür çürükleri üzerindeki etkinliğinin ın-vıvo olarak değerlendirilmesi
The effectiveness of HealOzone system on fissure caries in-vivo
  1. Tez No: 225039
  2. Yazar: DİDEM ATABEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, ozon uygulaması ve ozon uygulamasının ardından remineralize edici bir solüsyon kullanımının, daimi molar dişlerde kavitasyon oluşmamış pit ve fissür çürüklerinin remineralizasyonu üzerindeki etkisi ve uygulamalarla birlikte verilen ağız hijyen eğitiminin başarısının değerlendirilmesi amaçlandıÇalışma, yaşları 9-12 arasında 40 kız/erkek hasta üzerinde gerçekleştirildi. Alt sağ ve sol daimi birinci molar dişlerinde DIAGNOdent değerlerine (değer 11-30) ve CSI skorlarına (skor 1-2a) göre kavitasyon oluşmamış pit ve fissür çürüğü gözlenen hastalar çalışma kapsamına alındı. Hastalar rastgele 20'şer denekten oluşan 2 çalışma grubuna ayrıldı. Aynı hasta ağzındaki alt sağ ve sol daimi 1. molar dişler deney ve kontrol grubu olarak rastgele ayrıldı. Deney grubu dişlere, 1. çalışma grubunda 40 saniye ozon uygulaması yapılırken; 2. çalışma grubunda ozon uygulamasının ardından remineralize edici solüsyon kullanıldı. Kontrol grubu dişlere hiçbir tedavi uygulaması yapılmadı. Hastalara, tedavi başlangıcında ve takip süreçlerinde tekrarlanan, diş fırçalama alışkanlığı ve ağız sağlığının öneminin anlatıldığı ağız hijyen eğitimi verilerek, hijyen tablosu skorları takip süreçlerinde kayıt edildi. Deney ve kontrol grubu dişlerin DIAGNOdent değerleri tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 1., 2., 3., 6.aylarda; CSI ve ağız hijyen skorlarında meydana gelen değişimler; tedavi öncesi ve 1., 2., 3., 6. aylarda kayıt edilerek istatistiksel olarak değerlendirildi. Grup içi değerlendirmelerde Mann-Whitney testi; gruplar arası değerlendirmelerde Wilcoxon testi kullanıldıTedavi süreci sonunda her iki çalışma grubunda deney ve kontrol grubu dişlerde demineralizasyon ve remineralizasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı değişimlerin meydana geldiği bulgulandı (p0,001). Çalışma sürecinde 1. çalışma grubunun kontrol dişleri haricinde, diğer gruplarda CSI skorlarının değişmediği gözlendi. Hastaların 6. ayda ölçülen ağız hijyen tablolarında, tedavi öncesi ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık yaratmayan bir iyileşme bulgulandı (p>0.002Ağız hijyen eğitimi ve motivasyonu ile birlikte ozon tedavisinin, tek başına ya da remineralize edici solüsyonla birlikte kullanımının, başlangıç düzeyindeki pit ve fissür çürüklerinin remineralzasyonunda etkili olduğu ve hastaların ağız hijyen motivasyonlarını arttırdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficiency of ozone alone and with a re-mineralizing solution following application on non-cavitated pit and fissure caries lesions in permanent molar teeth and the success of given oral hygiene education with the treatment proceduresThe study was carried out on 40 girl/boy children with ages ranging between 9-12 years. According to laser fluorescence system values (value 11-30), and CSI scores (scor 1-2a), 40 non-cavitated pit and fissure caries lesions on bilateral permanent mandibular 1. molar teeth were participated in the study. Patients were randomly allocated to 2 experimental groups consisting of 20 subjects. The bilateral molar teeth in the same patient?s mouth were randomly allocated to control and experimental test lesions. In the first group, gaseous ozone was applied for 40 seconds to the assigned test teeth of each pair, whereas in the second group, gaseous ozone was applied for 40 seconds to the assigned test teeth of each pair with the use of re-mineralizing solution. At the beginning of the study the oral hygiene education including the importance of tooth brushing habit and oral health was given and repeated on all recall visits. The deterioration or improvement of experimental end control test lesions was compared at baseline, after treatment and at 1., 2., 3., 6 months follow-up according to DIAGNOdent results; besides the changes of CSI and oral hygiene scores were compared at baseline, and at 1., 2., 3., 6 months follow-up. The results were analyzed statistically by making comparisons within (Mann-Whitney test) and between (Wilcoxon test) groupsAs a result, statistically significant differences were found between all of the control and experimental test lesions in each group (p0.001). Methods didn?t affect the CSI scores except for the control teeth of 1. study group within the study period. A statistically unsignificant improvement was found for oral hygiene status of all patients between the primary and 6. month examinations (p>0.002Within the time period, ozone treatment alone or combined with re-mineralizing solution was found effective on remineralization of initial fissure caries lesions and had influence on oral hygiene motivation.