Deneysel sıçan siyatik sinir ezilme tarzı yaralanma modelinde sinir rejenerasyonunda trombositten zengin plazmanın etkileri
The effects of platelet rich plasma on sciatic nerve regeneration in experimental rat cruhed sciatic nerve injury model
  1. Tez No: 225067
  2. Yazar: ALİYE CEYLA ÖZBAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Trombositten zengin plazma (TZP) trombosit içeriği bazal kan seviyesinden yüksek olan otolog plazma fraksiyonu olup, pek çok biyoaktif maddeyi konsantre şekilde içerir. Bu çalışmada TZP'nın sinir rejenerasyonundaki etkisinin araştırılması planlandı. 40 adet Wistar cinsi sıçan 4 gruba ayrıldı. Uygun anestezi altında siyatik sinirde 54 newton sabit basınç ugulayan klemp ile ezilme tarzı hasar oluşturuldu. Grup 1 (n=10), sadece sinir disseksiyonu yapılan grup; grup 2 (n=10), sinir disseksiyonunu takiben ezilme hasarı yapılıp, ezilme zonuna herhangi bir işlem yapılmayan grup; grup 3 (n=10), sinir disseksiyonunu takiben ezilme hasarı yapılıp, ezilme zonuna TZP verilen grup ve grup 4 (n=10), sinir disseksiyonunu takiben ezilme hasarı yapılıp, ezilme zonuna trombositten fakir plazma verilen grup olarak ayrıldı. TZP ve trombin solusyonu FDA onaylı Harvest SmartPReP?2 cihazı, otolog trombin kiti ve TZP işlem kiti kullanılarak hazırlandı. Deneye öncesi ve deney sonrası 7, 14, 21 ve 30. günlerde değerlendirme için siyatik fonksiyonel indeks (SFİ) ve ayak geri çekme refleksleri (WRL) ölçüldü. Deney sonrası 30. günde anestezi altında elektrofizyolojik testler yapılarak aksiyon potansiyeli eğrilerinde latans değerleri, tepe-tepe amplitüdü ve maksimal pozitif yöndeki pik değerleri ölçüldü. Histomorfometrik olarak hasar öncesi ve sonrası bölgelerde üzere ortalama sinir lifi çapı, ortalama dejenere sinir lifi yüzdesi, birim alanda bulunan Schwann hücresi çekirdek sayısı, birim alanda bulunan dejenere Schwann hücre çekirdek sayısı hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizi ile TZP uygulanmış olan grup 3'te SFİ ve WRL değerlerinin daha hızlı düzeldiği ve bu düzelmenin elektrofizyolojik ve histomorfometrik bulgularla desteklendiği saptandı. Sonuç olarak tek doz uygulanan TZP ile sinir ezilme tarzı yaralanma sonrasında daha hızlı ve kaliteli bir rejenerasyon elde edildi.
Özet (Çeviri)
Platelet rich plasma (PRP) is an autologous plasma that contains higher platelet levels than normal blood. Due to high platelet concantration it contains high levels of bioactive molecules. In this study it is planned to show the effects of PRP on nerve regeneration. 40 Wistar rat divided into 4 groups. Under general anesthesia sciatic nerve crush injury was performed with a clamp which had constant pressure of 54 newton. Groups were planned as follows: In group 1 (n=10) only nerve dissection performed and no crush injury produced; in group 2 (n=10) after nerve dissection only crush injury was performed and no other treatment was given; in group 3 (n=10) after the dissection of nerve crush injury was performed and PRP was given over the crush zone; in group 4 (n=10) after the dissection of nerve crush injury was performed and PPP was given over the crush zone. PRP and thrombin solution were prepared by Harvest SmartPReP system, which has FDA permission. Before the beginning of experiment and after 7th, 14th, 21th and 30th days sciatic functional index (SFİ) and withdrawal refleks (WRL) were measured for each group. At 30th day under general anesthesia rats were undergo electrophysiologic tests. Latans, peak to peak amplitude and maximum pozitive peaks were measured. For histomorphometric analysis samples were taken before and after the crushed segment seperately, and nerve fiber diameter, mean degenerated nerve fiber persentage, schwann cell nucleus number and schwann cell degenerated nucleus number percentages were calculated. After the statistical analyses of data it is found out that in group 3 by using PRP the SFI and WRL values were better than the other groups and this regenerative data were supported by electrophysiologic and histomorphometric data. In conclusion by single application of PRP can improve nerve healing in rats due to the growth factors that PRP contains.