Tip 2 diyabetli aterosklerozisi olan ve aterosklerozisi olmayan hastalarda serum LDL-subfraksiyonları, MMP?9 TIMP?1 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum LDL-sub fractions, MMP-9 and TIMP-1 levels in type ii diabetic patients with or without atherosclerosis
  1. Tez No: 225066
  2. Yazar: ÖMER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tip 2 Diyabetli Aterosklerozisi Olan ve Aterosklerozisi Olmayan Hastalarda Serum LDL-Subfraksiyonları, MMP?9 TIMP?1 Düzeylerinin İncelenmesi; Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2008 Bu çalışma Tip 2 Diyabetli hastalarda makrovasküler komplikasyonu olan ve makrovasküler komplikasyonu olmayan hastalar arasındaki biyokimyasal belirteçlerdeki değişimleri incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma grupları İç Hastalıkları Endokrinoloji polikliniğine başvuran veya takip edilen tip 2 diyabetli makrovasküler komplikasyon teşhisi almış 50 (20?, 30?) hasta ve Tip 2 diyabet tanısı almış makrovasküler komplikasyon saptanmamış 50 (35?, 15?) hasta ile ve hasta grubu ile benzer özellikler taşıyan 30 (15?, 15?) sağlıklı bireyden oluşturuldu. Örnekler -85 °C'de muhafaza edildi. Gruplar arası sdLDL, TIMP-1, MMP-9, TG, LDL-C, total kolesterol düzeyleri istatistiksel olarak analiz edildi.Tip 2 diyabetli hastalarda makrovasküler komplikasyonu olan hastaların VKİ'leri sayısal olarak daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bütün gruplar arası yaş istatistiksel olarak farklıydı (P=0,001). Makrovasküler komplikasyonu olan grupta yaş ortalaması diğer gruplardan yüksekti. Total kolesterol düzeyleri açısından üç grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı . TG düzeyleri açısından hasta grupları kontrol grubuna göre yüksek TG düzeylerine sahiptiler (P=0,011). Hasta gruplarının TG düzeyleri kendi aralarında anlamlı bir fark taşımıyorlardı. Kontrol grubunun LDL düzeyleri, hasta gruplarından yüksek bulundu (P=0.016). Tüm gruplar arası sdLDL düzeyleri anlamlı fark taşıyordu (P=0,001). sdLDL düzeyleri hasta gruplarında daha yüksekti. Makrovasküler komplikasyonu olan hastalarda sdLDL düzeyleri komplikasyonu olmayan hastalardan yüksekti ama istatistiksel olarak anlamlı değildi. sdLDL düzeylerinin yüzde olarak total kolesterole oranları da anlamlı fark taşıyordu (P=0.001). Makrovasküler komplikasyonu olan ve olmayan gruplar arası fark anlamlı değildi. MMP?9 düzeyleri de gruplar arasında istatistiksel olarak farklıydı (P=
Özet (Çeviri)
Investigation of serum LDL-sub fractions, MMP-9 and TIMP-1 levels in Type II diabetic patients with or without Atherosclerosis: Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine. Medical Speciality Thesis in Department of Biochemistry Eskisehir, 2008 This study aimed to investigate the alterations in biochemical markers of Type II diabetic patients with or without macro vascular complications. Patient groups were formed by 50 (20 females, 30 males) type II diabetic patients with macrovascular complication symptoms and 50 ( 35 females,15 males) type II diabetic patients without symptoms of macrovascular complication who were followed by Endocrinology Polyclinic. 30 (15 females, 15 males) healthy individuals bearing similar features with patient groups were used as control group. Serum samples were kept at -850C. sdLDL, TIMP-1, MMP-9, TG, LDL-C, total kolesterol levels among study groups were analyzed statistically. BMI values of type II diabetic patients with macrovascular complications were higher but it was not statistically significant. Age values differed significantly among study groups (P=0,001). No significant difference was found among groups in terms of total cholesterol levels. TG levels of patient groups were significantly increased compared to controls (P=0,011). No significant difference was found among patient groups in terms of TG levels. LDL levels of control group were found to be increased compared to patient groups (P=0,016). sdLDL levels differed significantly among study groups (P=0,001). sdLDL levels were higher in patient groups. sdLDL levels were increased in patients with macrovascular complications but this was not statistically significant.