Yapışkan bantlarda gizli parmak izlerinin geliştirilmesi
Development of latent fingerprints on adhesive tapes
- Tez No: 952069
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ŞATIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Adli bilimlerde parmak izleri, kimliklendirme ve suç soruşturmasında en güvenilir fiziksel delillerden biri olarak önem taşımaktadır. Özellikle yapışkan yüzeylerde bulunan parmak izlerinin görünür hale getirilmesi, yüzeyin yapışkan özelliğinden dolayı zorlu bir yüzey olarak tanımlanır. Bu tez çalışmasında, yapışkan yüzeyler üzerinde bulunan gizli parmak izlerinin geliştirilmesi amacıyla iki yeni malzemenin çözeltileri kullanılarak yapışkan bant türleri üzerinde etkinliği değerlendirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda, kullanılan malzemelerin parmak izlerini belirginleştirme ve muhafaza etme kapasiteleri detaylı şekilde analiz edilmiş ve parmak izinin bırakılmasının üzerinden geçen zamanın iz kalitesine etkileri belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında kullanılan birinci malzeme floresans özellikte karbon noktalar (Malzeme-I), ikinci malzeme ise yine floresans yapma özelliğine sahip organik bir molekül olan 5-kloro-2-(2'-hidroksifenil) benzotiyazol'dür (Malzeme-II). Yapışkan bant olarak, adli olaylarda sık karşılaşılan çeşitli renklerde izole elektrik bandı, şeffaf koli bandı, kağıt bant ve kırmızı silikon bant seçilmiştir. Malzeme-I ile yapılan çalışmalarda en iyi sonuçlar siyah izole elektrik bandı, kırmızı silikon bant ve şeffaf koli bandı üzerinde elde edilmiştir. Malzeme-II ile yapılan çalışmalarda da en iyi sonuçlar siyah ve mavi izole elektrik bandı ve kırmızı silikon bant üzerinde elde edilmiştir. Her iki malzemenin de gizli parmak izlerini görünür hale getirmede, koyu renkli bantlar üzerinde açık renkli bantlara nazaran daha etkili olduğu gözlenmiştir. Malzemelerin uygulanmasından sonra başarılı sonuçlar alınan yüzeylerdeki parmak izlerinin pratik uygulamalar için uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla Jandarma Kriminal Laboratuvarlarında kullanılan otomatik parmak izi belirleme sisteminde (OPTES) test edilmiş ve parmak izini bırakan kişi sistem tarafından başarılı bir şekilde tespit edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In forensic science, fingerprints are considered one of the most reliable forms of physical evidence for identification and criminal investigations. Particularly, making fingerprints visible on adhesive surfaces is defined as a challenging process due to the sticky nature of these surfaces. In this thesis, the effectiveness of the solutions of two new materials was evaluated on different types of adhesive tapes to develop latent fingerprints on adhesive surfaces. In the experimental studies, the capacity of the materials to enhance and preserve fingerprints was analyzed in detail, and the effects of the time elapsed since the fingerprint was deposited on the quality of the print were determined. The first material used in this thesis is fluorescent carbon dots (Material-I), while the second material is an organic molecule with fluorescent properties, 5-chloro-2-(2'- hydroxyphenyl) benzothiazole (Material-II). As adhesive tapes, various types commonly encountered in forensic cases were selected, including insulating electrical tape in different colors, transparent packing tape, paper tape, and red silicone tape. The best results with Material-I were obtained on black insulating electrical tape, red silicone tape, and transparent packing tape. Similarly, the best results with Material-II were achieved on black and blue insulating electrical tapes and red silicone tape. It was observed that both materials were more effective in visualizing latent fingerprints on dark-colored tapes compared to light-colored tapes. After the application of the materials, the fingerprints that yielded successful results on the surfaces were tested using the Automated Fingerprint Identification System (AFIS) employed in the Gendarmerie Criminal Laboratories to determine their suitability for practical applications. The system successfully identified the individual who left the fingerprint.