Karakuz dağı (Kütahya) florası
  1. Tez No: 22509
  2. Yazar: YAŞAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
- 113 - VI -ö Z E T Bu araştırma, Karakuz dağının florasını kapsamaktadır. Araştırma materyali 19 ay süre ile toplanan bitki örneklerinden oluşmaktadır. Bu süre içinde toplanan 802 örnekten 377 takson tayin edilmiştir. 377 taksonun 62'si (%16,4)' yurdumuz için end emiktir. Toplam taksonların 4'ü Pteridophyta, 373'ü Spermatop- hyta bölümlerine aittir. Grymnospermae alt bölümü 5, Angiospermae alt bölümü ise 368 taksona sahiptir. Angios_ permae'ye ait taksonların 41' i Monocotyledoneae, 327' i Dicotyledoneae sınıflarında yer almaktadır. B2 karesinden ilk kez toplanan 97 takson yeni kayıt durumundadır. Taksonların bitki coğrafyası bölgelerine dağılım oranları şöyledir: Iran-Turan elementler 76 ($20,15) »Akdeniz elementler 42 (#11,13), Avrupa-Sibirya elementler 30 (#7,95) 'dur. Araştırma alanında en fazla takson bulunduran famil yalar sırasıyla: Asteraceae (78), Fabaceae (34), Lamiaceae (30), Brassicaceae (27), Liliaceae (17), Poaceae (17), Caryophyllaceae (15), Apiaceae (15), Rosaceae (14), Ranunculaceae (13), Boraginaceae (13) dir. Floradaki en büyük cins ve kapsadığı takson sayıları ise şöyledir: Centaurea (İ2), Anthemis (9), Silene (7), Astragalus (7), Ranunculus (6), Taraxacum (6), Scabiosa (5), Inula (5), Cirsium (5), Alyssum (4) dır.
Özet (Çeviri)
- 114 - VI -SUMMARY This research contains the flora of Karakuz mountain. The investigating material contains from plants samples which has been collected within an interval of 19 months. 802 samples has "been collected this period and 377 taxon of them has been identified. 62 ($16,4) of 377 taxon are endemic for our country. 4 taxon out of the total belong to Pteridophyta division, the remaining 373 belong to Spermatophyta division. Grymnospermae subdivision has 5 and Angiospermae subdivision has 368 taxon, respectively 41 of the taxa that belong to Angiospermae are in the Monocotyledoneae class, and the remaining 327 belong to Dicotyledoneae class. 97 taxon that has been collected from the B2 square for the first time will be recorded. The scattering ratios of the taxa to the phytogeographic region are as follows: Irani-Turanian elements 76 (20,15),. Mediterranian, r elements 42 ($11,13), Euro-Siberian elements 30 ($7,95). The families that has most of the taxon are as follows: Asteraceae (78), Fabaceae (34), Lamiaceae (30), Brassicaceae (27), Liliaceae (17), Poaceae (17), Caryophyllaceae (15), Apiaceae (15), Rosaceae (14), Ranunculaceae (13), Boraginaceae (13). The greatest genera and taxon number of them in the flora are as follows: Centaurea (12), Anthemis (9), Silene (7), Astragalus (7), Ranunculus (6), Taraxacum (6), Scabiosa (5), Inula (5), Cirsium (5), Alyssum (4).