Tokat Ziraat Fakültesi yerleşim alanının toprak etüt, haritalanması ve sınıflandırılması
- Tez No: 22510
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-41- ÖZET Bu çalışmada toplam olarak 2000 dekarlık bir alan kaplayan Taşlı Çiftlik Köyü Tokat Ziraat Fakültesi topraklarının önemli fiziksel, kimyasal, aorfolojik özellikleri incelenmiş ve toprak haritası yapılmıştır. Tokat il sınırları içerisinde yer alan fakülte toprakları, yamaç 7a yamaç eteklerinde erozyonla taşınarak oluşmuş koluviyal arazilerdir. Çalışma alanı topraklarının gruplandırılmasında izyoğrafik üniteler arasındaki farklılıklardan yararlanılmış, dik eğimli, orta ve hafif eğimli, düz ve düze yakın olmak üzere üç ayrı fizyoğrafik ünite ayırt dilmiştir. Bu fizyoğrafik üniteler üzerinde üç farklı toprak serisi belirlenerek tanımlanmış ve haritalanmıştır. Toprak Etüt 78 Haritalama metodu ila yapılan bu araştırmada haritalama üniteleri olarak toprak serileri ve bunların önemli fazları seçilmiştir. Temel Kartografik materyal olarak 1/6000 ölçekli topoğrafik harita kullanılmıştır. Belirlenen toprak serilerinin bünyeleri genellikle tın, killi tın ve kil'dir. Fakülte toprakları içerdikleri #L6. 2- 35.7 CaCO, nedeniyle çok kireçli olarak bulunmuşlardır. Tuzluluk sorunu hemen hemen hiç yok denecek kadar azdır. Fakülte toprakları Toprak Taksonomisi esaslarına göre ordo, alt ordo, büyük grup» alt grup düzeyinde sınıflandırılmış, Taşlı Çiftlik, Kampus ve Kanal serileri Enti30İ ordosunda yer almıştır. İşçilikte topraklarının en önemli a orunları profillerde yüksek kireç içeriği, dik ve hafif eğimden dolayı erozyon, yüksek p olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-42- SUMMARY In this study, physical, chemical and morphological proporties of Tokat agricultural faculty soils were deter mined and soil map was made on 200 hectares area. The soils of Tokat agricultural faculty were occured by kolluvial materials. The classification of study area soils were made oc- cording to differences among physiographic units. Three physiographic units were distinguished that are : Slopy, Slightly slopy and flet units. On this physiographic units, three soil series have been determined, described and map ped. In this study soils series and its phases were used as mapping units. 1/ 6000 scoled topographic map were used as kartographic material. Texture of soils series in general are loamy, clayey and clay. The faculty soils are very cakareays because the CaCO» contents are between 16.2 #- 35.7 #. Salinity problem is rare in this area. The faculty soils have been classified according to soil Taxonomy till soil series. The whole soil series are classified as entisols, because of the lacking of diagnostic soil horizons. The most important problems of faculty soils were de termined as erosion, high lime and high F^ degree. Which may cause to phosphorous fixation in the soils.