Düzce Üniversitesinde 1998-2007 yılları arasında yapılan patch test(Yama testi) sonuçlarının retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evalaluation for patch test results between 1998-2007 years in Duzce Univercity
  1. Tez No: 225124
  2. Yazar: AYŞEGÜL SEMA GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR ALİAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmada allerjik kontakt dermatit düşünülen hastalarda yapılan yama testi sonuçları araştırılmıştır. Bölgesel sonuçlar literatürle karşılaştırılmıştır. Araştırmamızda allerjik kontakt dermatit düşünülerek yama testi yapılan 243 hastanın sonuçları retrospektif olarak incelendi. Avrupa Standart Yama serisi allerjenleri ve hastanın getirdiği şüpheli allerjenler kullanıldı.Gereç-Yöntemler: Verilerimizin istatistiksel değerlendirmesi yapılırken Chi-Square Test ( Ki-Kare Testi), istatistiksel analizleri kullanıldı. Oranla ilgili değişkenler; oran±standart sapma olarak belirlenmiştir. Sıralı ve kategorik değişkenler yüzde ve sayı ile ifade edilmiştir. Tüm çözümleme %95 güven aralığında yapılmış, analizde SPSS 15.0 programı kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p< 0.05 olarak belirlenmiştir.Bulgular: Olgularımızdan 79 (%32,5) kişide pozitif reaksiyon elde edilmiştir. Avrupa standart serisinde yer alan maddelerin önemli bir kısmına karşı allerjik reaksiyon vardır.Sonuçlar: Patch testi pozitif olanlar hastalar içinde 1.sırayı 36 (%45,6) kişi ile nickel sülfate almaktadır. 2.sırada 9 (%11,4) kişi ile eklenen maddeler vardır. 3.sırada 8 (%10,2) kişi ile potasyum dichromate yer alıyor. Bunu sırasıyla 6 (%7,6) kişi ile formaldehide ve fragrance mix, 3 (%3,8) kişi ile wool alcohols ve colophony, 3 (%3,8) kişi ile cobalt chloride takip ediyor.AKD düşünülen hastalarda mutlaka yama testi yapılmalıdır. Bölge özelliklerine göre ASYS' ne yeni allerjenler eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Background-Objective: In this study the patch test results of the patients with allergic contact dermatitis have been investigated and regional results were compared with that of the literature. In this study results of 243 patients were examined retrospectively. European Standard Patch Series allergens and also allergens suspected by the patients were used.Material-Method: Chi-Square test was used to evaluate the results statistically. The parameters about the ratio were determined as ratio+SD. The parametres about order and category were determined as percent and number in this study. All of the analysis were made in security (%95 trustable) and SPSS 15.0 for Windows was used for this analysis. p?0.05 was considered statistically siginificant.Results: In 79 ( 32.5 %) patients out of 243 positive reactions were observed.The most common allergen was nickel sulfate in 36 (45.6 %) patients. 2. were the added allergens in 9 (11.4 %) patients. 3.was potassium dichromate in 8 (10.2 %) patients. Formaldehyde and fragrance mix in 6 (7.6 %), wool alcohols and colophony in 3 (3.8 %) were followed by cobalt chloride in 3 (3.8 %) patients.Conclusion: The patch test is essential to patients with suspected allergic contact dermatitis. According to regional properties new allergens must be added to European Standard Patch Series.