Kompozit onleylerin simantasyonunda kullanılan adezivin polimerizasyon şeklinin ve yerleştirme basıncı tekniklerinin dual-cure rezin simanların dentine mikrotensil bağlanma dayanımları üzerine olan etkisinin in vitro incelenmesi
The effect of cure mode of the adhesive and seating pressure technique on the microtensile bond strength of dual cure resin cements to for luting composite onlays
- Tez No: 225134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, kompozit onleylerin simantasyonunda kullanılan adezivin polimerizasyon şeklinin ve yerleştirme basıncı tekniklerinin dual-cure rezin simanların dentine mikrotensil bağlanma dayanımları üzerine olan etkisinin in vitro incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, çekilmiş sürmüş, çürüksüz, apeksifikasyonu tamamlanmış 32 adet üçüncü büyük azı dişi kullanıldı. Dişlerin oklüzal minesi 180 grit silikon karbit (SiC) zımpara ile kaldırıldı ve orta dentin yüzeyindeki smear tabakası 600 grit zımpara ile standardize edildi. Örnekler, rastgele olarak çalışmada kullanılacak olan adeziv/rezin simana (AdheSE/Variolink II ; Vivadent/Ivoclar ve Clearfil Protect Bond/ Clearfil Esthetic Cement; Kuraray) göre 2 ana gruba (n=16) ayrıldı. Daha sonra bu ana gruplar kullanılan adeziv sistemin polimerizasyon şekline göre (polimerize edilen, polimerize edilmeyen) ve kompozit onleylerin yerleştirilmeleri esnasında uygulanacak olan basınç tekniğine göre (40N/30 sn; 40N/110 sn) 4 alt gruba (n=4) ayrıldı. 3 mm kalınlığında ve 9 mm çapındaki kompozit onleyler (Filtek Z 250; 3M ESPE) 15 cm/H2O basınçlı perfüze dentine adeziv/dual-cure rezin siman kombinasyonları ile simante edildi. 37°C distile su içerisinde 24 saat bekletildikten sonra, bağlanma yüzeyine dik olacak şeklinde önce mesio-distal, daha sonra da vestibülo-lingual yönde kesilerek, 1x1 mm boyutunda dentin-kompozit çubuklar hazırlandı. Çubukların pulpa üzerinde kalan dentin miktarı 2-3 mm arasında olanları seçildi ve universal test cihazına (Instron) bağlı Bencor Multi T Testing Device'a bağlanarak 1mm/dak ile çekme kuvveti uygulandı. Mikrotensil bağlanma dayanımı ölçümlerinin aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerine ilişkin elde edilen bulgular Mann-Whitney- U testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Adezivin polimerize edildiği; 40N\30 sn basınç tekniği uygulanan Clearfil Protect Bond/Clearfil Esthetic Cement grubu, adezivin polimerize edilmediği 40N\30 saniye basınç tekniği uygulanan Clearfil Protect Bond/Clearfil Esthetic Cement grubundan istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bağlanma değeri gösterdi (p=0,003). Adezivin polimerize edildiği; 40N/110 saniye basınç tekniği uygulanan AdheSe/ Variolink II grubu, adezivin polimerize edilmediği 40N/110 saniye basınç tekniği uygulanan AdheSe/ Variolink II grubundan istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bağlanma değeri gösterdi (p=0,03). Adezivin polimerize edilmediği 40N\30 saniye basınç tekniğinin uygulandığı durumda, AdheSe/ Variolink II, Clearfil Protect Bond/Clearfil Esthetic Cement' den istatistiksel olarak daha yüksek bağlanma değeri gösterdi (p=0,005).Çalışmanın sonucunda, kompozit onleylerin simantasyonunda, Clearfil Protect Bond/Clearfil Esthetic Cement kombinasyonu kullanıldığında, adezivin polimerize edilmesi 40N\30 saniye basınç tekniği uygulamasında bağlanma dayanımını arttırırken, AdheSe/Variolink II kombinasyonunda adezivin polimerize edilmesi 40N\110 saniye basınç tekniği uygulaması bağlanma dayanımını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of cure mode of the adhesive and seating pressure technique on the microtensile bond strength of dual cure resin cements to perfused dentin.Occlusal enamel of 32 extracted human third molars were removed using 180 grit SiC paper and smear layer on the mid coronal dentin was standardized using 600 SiC. Teeth were randomly divided into 2 groups according to the resin cement-adhesive combination (AdheSe-Variolink II, Ivoclar/Vivadent; Protect Bond-Clearfil Esthetic Cement, Kuraray). Each group was further subdivided into 4 groups according to the type of the curing mode of the adhesive (cured; uncured) and according to the seating pressure technique (40N/30 sec; 40 N/110 sec). Composite onleys (Filtek Z 250; 3M ESPE) 3mm in thickness and 9 mm in diameter were luted with the dual cure resin cements adhesive combinations to 15 cm/H2O perfused dentin. After storage in distilled water at 37oC for 24 h, each tooth was sectioned first mesio-distally into serial slabs then vestibulo-lingually using the low speed diamond saw under water lubrication in order to obtain 1x1mm composite-dentin sticks. Micro-tensile bond strengths were determined at a depth level with a remaining dentin thickness between 2 and 3 mm. Microtensile bond strength (MPa) was evaluated using Bencor Multi Testing device attached to a universal testing machine (Instron). Data were analyzed using Mann-Whitney-U test. Curing the adhesive, Clearfil Protect Bond in combination with Clearfil Esthetic Cement using the seating pressure technique (40 N/30 sec) showed significantly higher in bond strength than the uncured adhesive, Clearfil Protect Bond in combination with Clearfil Esthetic Cement using the seating pressure technique (40 N/ 30 sec) (p=0,003). Curing the adhesive, AdheSe in combination with Variolink II using the seating pressure technique (40 N/110 sec) showed significantly higher in bond strength than the uncured adhesive, AdheSe in combination with Variolink II using the seating pressure technique (40 N/110 sec) (p=0,03). Uncuring the adhesive, AdheSe in combination with Variolink II using the seating pressure technique (40 N/30 sec) showed significantly higher in bond strength than the uncured adhesive, Clearfil Protect Bond in combination with Clearfil Esthetic Cement using the seating pressure technique (40 N/ 30 sec)(p=0,005).Curing of the adhesive may improve the microtensile bond strength to dentin of Clearfil Esthetic Cement in combination with Protect Bond. The pressure technique (110 sec) may affect bonding of Variolink II to dentin when the adhesive (AdheSe) was cured.