Oleik asit ile oluşturulan akut akciğer hasarı modelinde likopenin etkileri
Effects of Lycopene on the model of oleic acid-induced acute lung injury
- Tez No: 225177
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAMDİ MUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, deneysel olarak oleik asit ile oluşturulan akciğer hasarında oksidan-antioksidan sistemlerdeki değişiklikler ile antioksidan özelliği bilinen likopen uygulanmasının bu sistemler üzerine etkileri ve akciğer hasarı oluşumunda koruyucu etkisinin araştırılması amacı ile yapılmıştır.Çalışmaya 28 adet Wistar cinsi dişi rat (140-160 g) alındı. Kontrol grubuna (n=7) standart rat yemi verildi ve serum fizyolojik+ etanol (9:1) infüzyonu uygulandı. Oleik asit (OA) grubuna (n=7), OA (100 mg/kg) tek doz intravenöz olarak uygulandı. Mısır yağı+OA grubuna (n=7), 5 hafta mısır yağı (1 ml/gün) gavajla verildi ve 5. haftanın sonunda OA (100 mg/kg) uygulandı. Likopen+OA grubuna (n=7), 5 hafta likopen (20 mg/kg/gün) mısır yağı içinde gavajla verildi ve 5. haftanın sonunda OA (100 mg/kg) uygulandı. OA verildikten 4 saat sonra kan ve akciğer doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Effects of Lycopene on the model of oleic acid-induced acute lung injuryThis study was performed to investigate the changes in oxidant-antioxidant system, and the protective effect of lycopene, that it is known as an antioxidant in the oleic acid induced lung injury rat model.Twenty eight female wistar rats (140-160 g) were enrolled into the study. Animals of control group (n=7) were fed in standard rat chow and applied SF+ethanol (9:1). A single dose of 100 mg/kg OA intravenosly was administrated to OA group (n=7). At the end of the 5 th week, OA was administared. One ml of corn oil was given daily to corn oil+OA group (n=7) by gavage for five weeks. Lycopene in the corn oil was given by gavage to lycopene+OA group (n=7) for five weeks. Then at the end of the 5 th weeks, OA were given to them. Four hour after OA administration, lung tissue and blood samples were taken from rats.