Maclura pomifera bitkisinden izole edilen pomiferin maddesinin ratlarda oleik asit ile indüklenen akut akciğer hasarı modeli üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of pomiferin isolated from maclura pomifera plant on oleic acid-induced acute lung injury model in rats
  1. Tez No: 613088
  2. Yazar: KÜBRA COŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SERKAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Akut akciğer hasarı ve bunun daha ilerlemiş durumu olan akut solunum sıkıntısı sendromu halen daha tedavisi kesin olarak bulunamamış bir hastalıktır. Akut solunum sıkıntısı sendromu'nun şekillenmesinde reaktif oksijen türlerinin akciğer dokusunda hücresel hasara neden oldukları bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı ratlarda OA ile indüklenen akciğer hasarında antioksidan özelliği olduğu bilinen POM maddesinin etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 24 adet Wistar ırkı erkek rat (200-250 gr) sağlıklı, kontrol, POM-150 ve POM-300 olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Uygulamadan 5 dakika önce kontrol grubundaki her rata 1 ml serum fizyolojik, POM gruplarında ise her rata distile suda 150 ve 300 mg/kg dozda hazırlanmış POM içeren 1 ml çözelti oral olarak uygulandı. Sağlıklı gruba sadece serum fizyolojik, kontrol ve POM gruplarına ise 50 ul OA+250 ul %1 BSA çözeltisi kuyruk veninden damar içi uygulandı. Uygulamadan 24 saat sonra yüksek doz anestezi altında ötenazi edilen ratlardan alınan akciğer dokusunda LPO ve GSH miktarı ile SOD ve KAT aktiviteleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute lung injury and acute respiratory distress syndrome, which is more progressed form of ALI, are the diseases for which no certain treatment has been found. It is known that reactive oxygen types cause cellular damages in lung tissue by occurring in the formation of ARDS. This study aims at investigating the effects of POM substance –known to have antioxidant properties- on the OA-induced acute lung injury in rats. Materials and Methods: In the study, 24 Wistar male rats (200-250 gr) were equally arranged into healthy group, control group, POM-150 group and POM-300 group. Five-minutes before the administration, each rate in the control group orally received 1 ml saline solution while each rate in POM groups orally received 1 ml solution POM distilled in water prepared with 150 and 300 mg/kg doses. The healthy group received only saline solution while the control group and POM groups intravenously received 50 ul OA+250 ul %1 BSA solution in tail vein. After 24 hours following the administration, LPO and GSH amounts and SOD and KAT activities were measured in lung tissues taken from rats euthanized under high doses anesthesia.