Riketsli hastalarda kardiyak fonksiyonlar ve total antioksidan kapasitenin araştırlması
Cardiac functions and total antioxidant activity in children with vitamin D defficiency rickets
  1. Tez No: 225189
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Rikets D vitamini eksikliği sonucunda görülen bir hastalıktır. Uzun süren hipokalsemilerde miyokardiyal disfonksiyonlar gelişebilmektedir.Oksidan moleküllerinin oluşum hızı ile antioksidan savunma arasındaki dengenin bozulması oksidan strese yol açmaktadır. Artmış oksidatif stres insanlarda çeşitli hastalıkların oluşumunda ve seyrinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada riketsli hastalarda kardiyak fonksiyonlar ve antioksidan kapasiteyi ölçmek ve birbirleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya nütrisyonel rikets tanısı almış 20 hasta ve kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı çocuk alındı. Tedaviden önce ve tedaviden bir ay sonra alınan kan örneklerinde serum total kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, 25-hidroksivitamin D, paratiroid hormon, total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidatif stres (TOS) seviyeleri ölçüldü. Kardiyak değerlendirme için hastalara telekardiyografi, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi yapıldı.Hastaların tedavi sonrası kan kalsiyum, fosfor, alkalen fosfotaz, paratiroid hormon ve D vitamini seviyelerinde tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzelme gözlendi. Riketsli hastalarda tedavi öncesi TAK düzeyi (1.06±0.22mmol Trolox eq/L), tedavi sonrası (1.13±0.30mmol Trolox eq/L) ve kontrol grubuna (1.14±0.23mmol Trolox eq/L) göre daha düşük tespit edilmesine rağmen, aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Rickets is a disease which occurs in Vitamin D deficiency. Long duration of hypocalcemia can give rise to development of myocardial dysfunctions.Imbalance between oxidants production rate and antioxidant defence causes oxidant stress. Increased oxidative stress has an important role in occurrence and progress of various diseases. The purpose of this study was measurement of cardiac functions and antioxidant capacity in patients with rickets and evoluated of the relationship between them.20 patients, diagnosed with nutritional rickets and 20 healthy children as control group were included in the study. Total calcium, phosphor, alkaline phosphatase, 25-dihydoxy Vitamin D, parathyroid hormone, total antioxidant capacity (TAC) and total oxidative stress (TOS) were measured in the blood samples before treatment and 1 month after treatment. Telecardiography, electrocardiography and echocardiography were performed for cardiac evaluation in all patients.Levels of calcium, phosphor, alkaline phosphatase and parathyroid hormone revealed as statistical significantly improved according to pretreatment.