Fasiyal sinire uygulanan elektriksel uyaranların fasiyal sinir üzerinde yaptığı histopatolojik ve fonksiyonel değişiklikler
Histopatologic and functional effects of facial nerve following electrical stimulation
- Tez No: 225190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, fasiyal sinire verilen çeşitli şiddet ve sayıdaki elektiriksel uyarının fasiyal sinir üzerinde ortaya çıkardığı fonksiyonel ve histopatolojik değişiklikleri araştırmak amaçlandı.Çalışma, ağırlıkları 250-300 gr arasındaki wistar ratlarda gerçekleştirildi. Deneklerin fasiyal sinirleri bulunarak stimülatör ile uyarıldı ve 18'erli beş gruba ayrıldı; Grup 1: 1 mA (miliamper) şiddetinde elektiksel uyaran verilen grup. Grup 2: 2 mA şiddetinde elektiksel uyaran verilen grup. Grup 3: 3 mA şiddetinde elektiksel uyaran verilen grup. Grup 4: 4 mA şiddetinde elektiksel uyaran verilen grup. Grup 5: 5 mA şiddetinde elektiksel uyaran verilen grup. Tüm gruplar kendi aralarında altışarlı üç alt gruba ayrıldı ve deneklerin fasiyal sinirleri birinci alt grupta 10, ikinci alt grupta 20, üçüncü alt grupta 30 kez uyarıldı. Deneklerin fasiyal sinir fonksiyonları birinci günde, birinci haftada ve birinci ayda değerlendirildi. Fasiyal sinir dalları çevre dokulardan hasar vermeden disseke edilerek çıkartıldı. Alınan dokular aksonal dejenerasyon, makrovakualizasyon ve damarlarda konjesyon açısından ışık mikroskopisinde incelendi.Takip süresince deneklerin hiç birinin fasiyal fonksiyonlarında kayıp izlenmedi. Uyaran şiddetleri açısından gruplar karşılaştırıldığında aksonal dejenerasyon, makrovakulaizasyon ve damarlardaki konjesyon derecelerinde önemli bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the functional and histopathologic changes in facial nerve due to applying of various violence and number electrical stimulus to the facial nerve.The study was carried with wistar rats between 200-300 gr. The facial nerves of the subjects were found and stimulated with electrical stimulator. Then five groups were created which 18 subjects in each group. Group 1: 1 mA (miliamper) electrical stimulus applicated group. Group 2: 2 mA (miliamper) electrical stimulus applicated group. Group 3: 3 mA (miliamper) electrical stimulus applicated group. Group 4: 4 mA (miliamper) electrical stimulus applicated group. Group 5: 5 mA (miliamper) electrical stimulus applicated group. The all groups were divided into three subgroups consist of six subjects. The facial nerves of the subjects in first subgroup were stimulated 10 times, in second subgroup were stimulated 20 times and in third subgroup were stimulated 30 times. The functions of the facial nerves were evaluated on first day, first week and first month. The facial nerves with branches were dissected from the around tissues carefully. These specimens were investigated by light microscope about axonal degeneration, macrovacuolisation and vascular congestion.No loss in facial functions were observed in the subjects during follow process. There was no significant difference between groups about axonal degeneration, macrovacuolisation and vascular congestion (p>0.05).