Botulinum toksin uygulanan hemifasyal spazmlı hastalardamr-traktografi bulgularının klinik korelasyonu
Clinical correlation of mr-tractography findings in hemifacial spasm patients who use botulinum toxin
- Tez No: 501822
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN İŞERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç Bu çalışmada botulinum toksininin retrograd yayılım özelliğini ve intraserebral etkilerini incelemek için fasial sinirin santral bağlantılı alanlarını görüntüleme yöntemleri ile değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem Çalışmamıza 2010-2017 yılları arasında hemifasial spazm tanısı almış ve en az iki kez botulinum toksin uygulanmış 30 hasta dahil edildi. Hastalar, yüzün sol tarafına BoNT uygulananlar (18) ile yüzün sağ tarafına BoNT uygulananlar (12) olarak iki gruba ayrıldı ve MR-Traktografi (DTI) kullanılarak değerlendirildi. Traktografide motor korteks, sentrum semiovale, kapsula interna ve fasyal sinirin beyin sapından çıkış noktası olarak 4 bölge belirlendi. Her iki hemisferde olmak üzere bu bölgelerin FA ve ADC değerleri ölçüldü ve bu değerler karşılaştırıldı. Bulgular Sağ tarafa BoNT uygulanan hastaların (n=12) sağ motor korteks ile sol motor korteks arasında ADC ölçümlerinde, değerler arasında anlamlı fark saptandı (p=0,005). [(sol: 0,84 (± 0,062) sağ: 0,78 (± 0,036)] Sol tarafa BoNT uygulanan hastaların (n=18) sağ motor korteks ile sol motor korteks arasında FA ölçümlerinde, değerler arasında anlamlı fark saptandı (p=0,014). [(sol: 0,42 (± 0,039) sağ: 0,39 (± 0,027)] Yine sol tarafa BoNT uygulanan hastaların (n=18) sağ kapsula interna ile sol kapsula interna arasında ADC ölçümlerinde, değerler arasında anlamlı fark bulundu (p=0,012). [(sol: 0,79 (± 0,050) sağ: 0,75 (0,74-0,76)] Sol kapsula interna bölgesinde ADC değerlerinin enjeksiyon yapılma sayısı ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı (p:0,44). Sonuç Bu araştırmada Mr-Traktografi yöntemi kullanılarak nöronal elektriksel iletimi yansıtan FA ve ADC değerleri, karşı hemisferdeki değerleriyle karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar botulinum toksinin santral sinir sisteminde de bazı etkilere neden olabilmesi açısından anlamlı olabilir. Anahtar Kelimeler Botulinum toksin, traktografi, hemifasyal spazm, retrograd transport.
Özet (Çeviri)
Aim In this study, we aimed to evaluate the retrograde propagation properties and intracerebral effects of botulinum toxin by imaging methods of the central related areas of the facial nerve. Methods Thirty patients who had previously diagnosed as hemifacial spasm and who were injected with botulinum toxin at least twice between 2010 and 2017 were included in our study. Patients were divided into two groups as BoNT-treated patients (18) on the left side of the face and BoNT treated patients (12) on the right side of the face, and evaluated by MR-Tractography (DTI). On tractography, motor cortex, centrum semiovale, internal capsule and the exit region of the facial nerve from the brain stem were identified. The FA and ADC values of these regions were measured in both hemispheres and these values were compared. Results Significant differences were found between the ADC values of the right motor cortex and the left motor cortex (p = 0.005) in patients who injected BoNT on the right side (n = 12). [(sol: 0,84 (± 0,062) sağ: 0,78 (± 0,036)] Significant differences were found between FA values between the right motor cortex and the left motor cortex (p = 0.014) in patients who injected BoNT on the left side (n = 18). [(sol: 0,42 (± 0,039) sağ: 0,39 (± 0,027)] There was a significant difference between the ADC values between right internal capsule and left internal capsule (p = 0.012) in patients who had injected BoNT on the left side (n = 18). [(sol: 0,79 (± 0,050) sağ: 0,75 (0,74-0,76)] Also ADC values in the left internal capsule area had shown a positive correlation with the number of injections (p: 0,44). Conclusion In this study, FA and ADC values reflecting neuronal electrical conduction were compared with the values in the opposite hemisphere using Mr-Tractography. Obtained results may be significant in that botulinum toxin may cause some effects in the central nervous system. Keywords Botulinum toxin, tractography, hemifacial spasm, retrograde transport.