Farelerin kemik iliği hücrelerinde in vivo olarak kısa süreli mikronukleus testi ile Daminozide'nin (Succinic acid 2,2-dimethylhydrazide) etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 22520
  2. Yazar: MEHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
26 VI. ÖZET Bu çalışmada, Daminozid* in fare kemik iliğinde genç eritrositlere etkisi, mikroçekirdek artışı yönün den ele alınmış, kanser yapıcı özelliği konusundaki tartışmalara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bu a- maçla BaminozicL* in değişik dozları farelere intraperi- tonal yolla tek doz olarak verilmiştir. 24, 48 ve 72. saatlerin sonunda, fareler öldürülerek femur kemiği çıkarılmış, aspirasyon ve santrifügasyon işlemlerin den sonra, çökeltileri lamlar üzerine yayılmıştır. Daha sonra Schmid boyama yöntemiyle incelenmiştir. Preparatlarm yapılan incelemesinde ', kilograma 100 ve 200 mg verilen Daminozid%in 24. saat sonunda mikroçekirdek sayısını 6,8 ve 7 »6 olarak ortaya koy duğu saptanmıştır. Bu sayı kontrol grubunda 6,8 dir (P>0,05). Kilograma 400 mg Daminozid^in uygulanmasın dan 24 saat sonra, mikroçekirdek sayısı 15 »8 olarak bulunurken, bu sayı kontrol grubunda değişmemiştir. Ayrıca kilograma 100, 200 ve 400 mg Daminozid* in en jeksiyonundan 48 ve 72 saat sonra, mikroçekirdek sa yısı sırasıyla 8,4, 16,4, 33,4, 12,8, 16,2, 23,8 olarak, kontrol grublarında ise 7,2 ve 6,6 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
27 VII. SUMMARY IF7ESTİGETÎ0N Ott THE EFFECT OF DAMİNOZİDE OH" THE BONE MARROW CELLS OF MICE BY UT VIVO SHORT-TERM MİCRONUCLEÜS TEST In this work, the effect of Daminozide on the young erytrocytes in the hone marrow of mice has been investigated to determine the increases in the number micronuclei and attempted to clarify the discussion about its carcinogenous characteristic. For this reason, varying dosages of Daminozide have been administered to mice as single doses. At the end hours 24, 48 and 72, the mice were decapitated and! their femoral bones extirpated and, following aspiration and centrifugation, the precipitate obtained was spread as smears on the slides. These were then examined by Shmid staining technigue. Following the examination of the preparatoions, it has established, that Daminozide administred 100 and 200 mg per kilogramme presented 6.8 and 7.6 micro- nuclei at the end 24 hour, respectively. These num bered 6.8 in the control group (F>0,05). While 24 hours after an administration of 400 mg per kilogram the number of micronuclei was 15.8 this number did not change in the control group. Furthermore, following injetions of 100, 200 and 400 of Daminozide per kilo- grame, the number of micronuclei observed at hours 48 and 72 was determined to be 8.4, 16.4 » 33.4,2a 12.8, 16.2, 23.8, respectively whereas those in the control group were 7.2 and 6.6 respectively.