Fare kemik iliği hücrelerinde siklofosfamid tarafından indüklenen genotoksisiteye karşı yaban mersini (vaccinium myrtillus L.) meyve ekstraktının olası koruyucu etkisinin mikronükleus testi ile belirlenmesi
Evaluation of the possible protective effect of bilberry (vaccinium myrtillus L.) fruit extract against cyclophosphamide-induced genotoxicity in mouse bone marrow cells by micronucleus test
- Tez No: 964030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKSU KILIÇLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Siklofosfamid (CP) tarafından indüklenen genotoksisiteye karşı Vaccinium myrtillus L. (yaban mersini, Vm) meyve ekstraktının olası koruyucu etkisi in vivo mikronükleus testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan yaban mersini meyveleri Kars-Sarıkamış bölgesinden temin edilmiş ve soxhlet ekstraksiyon yöntemiyle etanolik ekstraktı hazırlanmıştır. Meyve ekstraktının potansiyel genotoksik ve antigenotoksik etkileri, Mus musculus var. albinos erkek farelerin kemik iliği hücrelerinde mikronükleus testi aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma kapsamında altı deney grubu oluşturulmuştur: (1) Negatif kontrol grubu (NK), (2) CP grubu (50 mg/kg), (3) Vm grubu (100 mg/kg), (4) Vm grubu (200 mg/kg), (5) Vm+CP grubu (100 mg/kg Vm + CP) ve (6) Vm+CP grubu (200 mg/kg Vm + CP). Yaban mersini meyve ekstraktı deneklere 21 gün boyunca oral yolla uygulanmış, CP ise dislokasyondan 24 saat önce intraperitonal (50 mg/kg) olarak verilmiştir. Mikronükleuslu polikromatik eritrosit (MNPCE) oranları açısından gruplar karşılaştırıldığında, 100 mg/kg ve 200 mg/kg dozlarında uygulanan yaban mersini meyve ekstraktının, negatif kontrol grubu ile benzer sonuçlar verdiği ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Bu bulgu, her iki dozda da meyve ekstraktının genotoksik bir etki oluşturmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the potential protective role of Vaccinium myrtillus L. (bilberry, Vm) fruit extract against cyclophosphamide (CP)-induced genotoxicity using the in vivo micronucleus assay. The blueberry fruits used in the study were collected from the Kars-Sarikamis region, and their ethanolic extract was prepared via the soxhlet extraction method. The potential genotoxic and antigenotoxic effects of the fruit extract were assessed in the bone marrow cells of male Mus musculus var. albinos mice using the micronucleus test. Six experimental groups were established as follows: (1) negative control group (NC), (2) CP group (50 mg/kg), (3) Vm group (100 mg/kg), (4) Vm group (200 mg/kg), (5) Vm+CP group (100 mg/kg Vm + CP), and (6) Vm+CP group (200 mg/kg Vm + CP). The blueberry fruit extract was administered orally to the animals for 21 consecutive days, whereas CP was administered intraperitoneally (50 mg/kg) 24 hours prior to euthanasia. Comparison of the groups based on the frequency of micronucleated polychromatic erythrocytes (MNPCEs) revealed that administration of blueberry fruit extract at doses of 100 mg/kg and 200 mg/kg yielded results comparable to those of the negative control group, with no statistically significant differences observed (p > 0.05). These findings indicate that the fruit extract did not exert a genotoxic effect at either dose.