Karvakrol ve timol'un izole sıçan kalp kası üzerine etkileri
Effects of carvacrol and thymol upon isolated rat heart muscle
  1. Tez No: 225219
  2. Yazar: SERTAN ARKAN
  3. Danışmanlar: YASEMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Timol ve karvakrol doğada bol miktarda bulunan, propofol ise sentez ile elde edilen ve yapısal olarak benzerliğe sahip alifatik yan zincirli fenolik moleküllerdir. Propofol, klinikte genel anestezik olarak kullanılmakta, karvakrol ve timol antimikrobiyal etkileri ile bilinmektedir. Propofolun kardiyovasküler sistem üzerindeki inhibitör etkileri bilinmekte ancak timol ve karvakrolun kardiyovasküler etkilerine ilişkin bilgiler yeterli değildir. Bu çalışmada, izole sıçan atriumunda elektriksel stimulasyonla oluşturulan kasılmalar üzerinde propofol, timol ve karvakrolun etkileri araştırılmıştır. Test maddelerinin hepsinin kasılmalarda inhibisyon yaptıkları gözlenmiştir. Timol'un sadece 10-4 M dozunda inhibisyon yaptığı, propofol ve karvakrol'un 10-5 ve 10-4 M dozunda inhibitör etkili olduğu bulunmuştur. Timol ve karvakrolun yapısal benzerliklerinin fazla olmasına karşın, kalp dokusu üzerindeki etki açısından propofol ve karvakrolun daha fazla benzerlik gösterdiği anlaşılmıştır. Bu nedenle karvakrolun yeni bir kardiyoprotektif etkili madde adayı olabileeği ve bu amaçla yeni deneylere ihtiyaç bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thymol and carvacrol are natural compounds widely found in nature but propofol is a synthetic chemical used as general anaesthetic drug which are all have chemical similarity being phenolic substances with aliphatic side chains. As a clinically used general anaesthetic, propofol is well known for its cardiovascular effects but there are no sufficient information on the cardiovascular actions of thymol and carvacrol. The effects of thymol, carvacrol and propofol on the contractions of electrical field stimulation induced isolated rat atria were investigated in the present study. All the test compounds inhibited contraction of isolated atria. Thymol, which has more structural similarity to the carvacrol exhibited inhibition only at the 10-4 M but propofol and carvacrol were observed to inhibit contractions at 10-5 and 10-4 M doses. Unlike to the structural properties, carvacrol and propofol exhibited similar actions compared to thymol. Thus, carvacrol has a potential to be a new cardioprotective agent, which require new experiments.