Varfarin kullanan olgularda CYP2C9 ve VKORC1 genlerinde tek nükleotid polimorfizmerinin (SNP) incelenmesi
Investigating CYP2C9 ve VKORC1 gene single nucleotide polymorphisms (SNP) in warfarin-treated patients
  1. Tez No: 225220
  2. Yazar: ENGİN ATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Varfarin tromboembolik olayların tedavisinde ve önlenmesinde tüm dünyada geniş bir şekilde kullanılan oral antikoagülandır. Varfarine karşı cevap bireyler arasında çok değişkenlik göstermekte ve bu ilaca bağlı ciddi kanama olayları gerçekleşmektedir. Varfarin farmakogenetiği ile ilgili majör genler CYP2C9 ve VKORC1 genleridir. Varfarin tedavisinde genetik ve çevresel faktörlerin bir arada değerlendirilmesi tedavinin bireyselleştirilmesi ve daha güvenli bir şekilde uygulanması açısından yardımcı olmaktadır.Bursa Uludağ Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı'nda tedavi görmekte olan 234 varfarin kullanan olguda bireylerarası varfarin doz değişkenliğinin belirlenmesi ve ayrıca Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı'nın belirlemiş olduğu 200 sağlıklı birey üzerinde Türk populasyonu genotip dağılımının belirlenmesi amacıyla CYP2C9 ve VKORC1 gen polimorfizmleri PCR-RFLP yöntemi kullanılarak incelenmiştir.Çalışmamıza katılan 434 bireyde, VKORC1 geni -1639 G>A polimorfizmi genotip dağılımları G/G için %27,6, G/A için %48,4 ve A/A için %24 olarak bulunmuştur. CYP2C9 geni 430 C>T ve 1075 A>C polimorfizmlerine göre CYP2C9 genotip varyant frekansları, *1*1 frekansı %59,4, *1*2 frekansı %19,8, *1*3 frekansı %13,8, *2*2 frekansı %3,7, *2*3 frekansı %2,8 ve *3*3 frekansı ise %0,5 olarak saptanmıştır. Varfarin kullanan olgularda ortalama günlük varfarin doz miktarı ile CYP2C9 ve VKORC1 genotipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. CYP2C9, VKORC1 ve yaş faktörlerinin bireylerarası varfarin doz değişkenliği üzerine %29 etkisi olduğu istatistiksel olarak saptanmıştır.Çalışmamız, Türk populasyonunda bireylerarası varfarin doz değişkenliğinin belirlenmesi ve klinikte olguların varfarin dozaj tespitinde yardımcı genetik faktörler olarak kullanılabilmesi açısından tedavide uygulanabilirliği olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Warfarin is a widely used oral anticoagulant in the world to prevent and treat tromboembolic cases. Response to warfarin differ very much between individuals and serious bleedings may occur due to this drug. Major genes about warfarin pharmacogenetics are CYP2C9 and VKORC1. Evaluating genetic and environmental factors together in treatment protocols assist in application of treatment more safely and individualization of treatment.234 patients using warfarin from Cardiology Department Bursa Uludağ University were analyzed for CYPC2C9 and VKORC1 gene polymorphisms to determine warfarin dose variations among patients and 200 healthy controls selected in Medical Genetics Department in Eskişehir Osmangazi University were analyzed for CYPC2C9 and VKORC1 gene polymorphisms to determine frequencies of the genotypes in Turkish population PCR-RFLP technique was used in study.For 434 cases included our study, frequencies of VKORC1 gene -1639 G>A are, %27,6, %48,4, %24 for G/G, G/A, A/A genotypes respectively. For CYP2C9 gene 430 C>T and 1075 A>C polymorphisms CYP2C9 genotype variant frequencies are %59,4, %19,8, %13,8, %3,7, %2,8, %0,5 for *1*1,*1*2,*1*3,*2*2,*2*3,*3*3 variants respectively. A statistically significant relation was determined among average daily warfarin dose and CYP2C9 and VKORC1 genotypes in cases using warfarin. It was statically found that CYP2C9, VKORC1 and age factors has %29 effect on warfarin dose variations among cases.Our study emphasizes importance of genetic factors in determining warfarin dose variations among cases in Turkish Population and to using these genetic factors to help warfarin dose determination in clinical cases.