Et kaynaklı bakterilerin biyofilm oluşturma yeteneklerinin ve antibiyofilm duyarlılıklarının araştırılması
Searching for biofilm forming ability and antibiofilm susceptibility of meat-borne bacteria
- Tez No: 630721
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN AYHAN, PROF. DR. JOSE MANUEL BARAT BAVIERA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında Ankara ilinde bulunan bir et işletmesinin gıda ile temas eden çeşitli yüzeylerinden alınan örneklerden 20 adet mikroorganizma izole edilmiş ve tanımlanmıştır. Karvakrol, timol, öjenol ve vanilin olmak üzere, 4 adet uçucu yağ bileşeninin (UYB) muhtemel patojen izolatlara karşı antimikrobiyal ve antibiyofilm etkisi araştırılmıştır. Gram pozitif 9 adet izolattan 3'ü Listeria grayi, 1'i Lactobacillus paracasei, 1'i Staphylococcus warneri ve 4'ü Micrococcaceae spp. olarak biyokimyasal analizlerle belirlenirken, 11 adet Gram negatif izolatın ise hem biyokimyasal analizler hem de 16S rRNA yöntemi ile 6'sı Escherichia coli ve 5'i Acinetobacter baumannii olarak tanımlanmıştır. Gram negatif suşlardan VP6, VP3, AK3'ün yüksek; AK2, VP2, VP5, ÜK3, ÜK2, ÜK5, MP3'ün orta; ÜK1'in ise zayıf seviyede biyofilm oluşturduğu gözlenmiştir. Antimikrobiyal duyarlılık testi ile UYB'nin VP3 ve VP6 suşlarına karşı minimum bakterisidal konsantrasyonları (MBK) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 20 microorganisms, obtained from samples collected from food contact surfaces of a meat plant located in Ankara, were isolated and identified. Antimicrobial and antibiofilm characteristics of four essential oil compounds (EOC), carvacrol, thymol, eugenol, vanillin, against presumptive pathogen isolates were analyzed. Nine Gram positive isolates were determined as 3 Listeria grayi, 1 Lactobacillus paracasei, 1 Staphylococcus warneri and 4 Micrococcaceae spp. by biochemical analyses; 11 Gram negative isolates were tested by both biochemical and 16S rRNA methods and were identified as 6 Escherichia coli and 5 Acinetobacter baumannii. Among Gram negative strains, VP6, VP3, AK3 were evaluated as having strong; AK2, VP2, VP5, ÜK3, ÜK2, ÜK5, MP3 as having moderate; ÜK1 as having weak biofilm forming abilities. Minimum bactericidal concentrations (MBC) of EOC were determined against E. coli (VP6) and A. baumannii (VP3) by performing antimicrobial susceptibility analysis.