24 saatlık açlığın erkek ve kadınlarda deri potansiyeli parametrelerine etkisi
  1. Tez No: 22522
  2. Yazar: DURMUŞ DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
49 VI. ÖZET Bu çalışmada amacımız, 24 saat açlığa maruz kalan erkek ve kadın deneklerin deri potansiyeli parametreleri yönünden nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Ayrıca 24 saat açlıkta aynı deneklerde kan glukoz düzeyi ve hematokrit değeri de ölçülmüştür. Deri potansiyeli parametreleri, açlık öncesi Tok halde (Tok), 24 saatlik açlığın sonunda Aç halde (Aç) ve açlık sonrası yemekten 1.5 saat sonraki halde (Tekrar tok) 30 erkek ve 30 kadın denekte ölçülmüştür. Tok- Aç, Tok-Tekrar tok ve Aç-Tekrar tok hallerine ait ölçümlerin karşılaştırılmasında bazal deri potansiyeli (BDP) deri potansiyeli yanıt (DPY) genlikleri arasında istatistiksel olarak her iki cinsiyette de anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Fakat deri potansiyeli yanıt latensinde Tok-Aç ve Aç-Tekrar tok hallerine ait ölçümler karşılaştırıldığında açlık yönünde anlamlı bir latens uzaması tespit edilmiştir (p< 0.001). Tok-Tekrar tok hallerindeki yanıt latensin de ise anlamlı bir fark yoktur (p>0.05). Kan glukozu yönünden ise her iki cinsiyetin Tok, Aç ve Tekrar tok hallerindeki karşılaştırmalarında anlamlı bir fark bulunmuştur (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
5D VII. SUMMARY The Effect of 24-Hour Fasting ön Male and Female Skin Potential Parametres. The aim of this research is to demonstrate how the skin potential parametres of male and female subjects to 24 - hour fasting have been affected. In addition, blood glucose levels and hematocryte values of the same subjects during 24 - hour fasting have been measured. Skin potential parametres of 30 male and 30 female subjects have been measured in fed before fasting (fed), in fasting following 24 - hour fasting (fasted) and 1.5 hour after feeding following fasting (refed). In comparisons of Fed-Fasted, Fed-Refed and Fasted-Refed measurements, no statistically significant difference in both sexes could be found in the basal skin potential (BSP) skin potential response amplitude (p>0.05). But when Fed-Fasted and Fasted-Refed measurements of skin potential response latency were compared, a significant latency extension was determined in fasting (p< 0.001). There was, however, no significant difference in the response latency in Fed-Refed conditions (p>0.05). As for the blood glucose, in comparisons of Fed, Fasted and Refed conditions a significant difference was observed in both sexes (p< 0.001).