Metroloji ve kalibrasyon
  1. Tez No: 29678
  2. Yazar: MUSTAFA ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
-v- ÖZET 8u çalışmada Milli Ölçme Sistemi ve Milli Metroloji Merkezi oluşturulması, oluşturulacak olan Milli Ölçme Sisteminin ve Milli Metroloji Merkezinin ülkemizin sanayileşmesine, teknolojik seviyesinin yükselmesine ve ekonomik kalkınmasına sağlayacağı katkılar Milli Ölçme Sistemi yapısının nasıl oluşturulacağı, Milli Metroloji Merkezinin personel yapısından laboratuvar ortamına, kuruluş statüsünden dokümantasyon sistemine, ülkemizin aciliyet ve önem sırasına göre uygun sayıda ve yerlerde sekonder laboratuvarların oluşturulmasına kadar bugün ülkemizde askeri ve sivil sektörde kurulmuş olan kalibrasyon laboratuvarlarının hangi ihtiyaçları karşılayabildiği ve bunlardan hangi ölçülerde faydalanılabileceği hususunda geniş çaplı araştırma yapılmıştır. ülkemizin genel metrolojik ihtiyaçları belirlenerek, bu ihtiyaca cevap verebilecek kalibrasyon merkezinin fiziksel ve teknik özellikleri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ölçüm laboratuvarlarında kullanılacak teçhizat ve cihazların dökümü yapılmıştır.-vı- Milli Ölçme Sistemi ve Milli Metroloji Merkezinin kurulmasından sonra milletlerarası kalibrasyon merkezleriyle olan iletişim ve izlenebilirliğin nasıl sağlanması gerektiği üzerinde durulmuş ve bu laboratuvarların çalışmasında ternel oluşturacak“SI Temel Birimleri”üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yapılmıştır. Buna paralel olarak metrolojide kullanılan terimlerin geniş bir araştırması ve envanteri hazırlanarak bütün terimlerin tarifi yapılmıştır. Bu çalışma, şimdiye kadar ülkemizde kurulması çok gecikmiş olan Milli ölçme Sistemi ve Milli Metroloji Merkezinin kurulmasına kaynak teşkil edecektir. Bu merkezin ve laboratu varların çalışmasıyla ilgili pek çok konuya açıklık getirmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
-vıı- qiMMapv uUı si ı/liYj. In this study it was investigated that a National Measurement system and a National Calibration Centre were needed to found and what the contributions of the National Measurement System and the National Calibration Centre to be founded would be to the industrialization of Turkey and increasing its technological and economic development and how the structure of the National Measurement System would be formed. The National Calibration Centre to be founded was also Studied in detail from the personnel structure to the laboratory conditions and from the foundation status to the documentati on system. It was also examined that in order of priority and importance in our country secondary laboratories should be set up in appropriate numbers and places and that calibration laboratories set up in military and public sectors in our country would meet what requirements and that to what extent they could be benefited from. The general metroiogic needs in our country were determined and tried to find out the physical and technical capacity of the calibration system to meet these needs. The equipment-vııı- and devices were listed to be used in measurement laboratories. It investigated that after setting up the National Measurement System and National Calibration Center how Turkey would carry out the exchange with the international calibration centers and studies and investigations were made on“the SI Basic Units”to provide the base for the work of these laboratories. In additon to these investigations, a detailed investigation and list of the terms used in calibration and also the definitions of these terms were made. This study will help to establish the National Measurement System and National Calibration Centre which have been in need for some time to be set up and this system will add to the scientific and technological development of our country.