Jinekolojik ameliyatlar sonrasında hasta kontrollü analjezi uygulanan hastalarda progresif gevşeme yöntemlerinin bulantı kusmayı önlemedeki etkisinin incelenmesi
Evaluation of effects of progressive muscle relaxation exercies reducing nausea and vomiting after major gynecological surgery -using patient controlled analgesia
- Tez No: 225232
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DIRAMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırma, jinekolojik ameliyatlar sonrasında hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulanan hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin(PGE) bulantı kusmayı (BK) önleme ve tedavisindeki etkisini belirlemek amacıyla planlanmış deneysel bir çalışmadır.20 Mayıs 2006 ? 31 Ağustos 2007 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study to evaluate the effects of progressıve muscle relaxatıon Exercies (PMRE) on avoiding nausea and vomiting after gynecological surgery usıng patıent controlled analgesia.This research was performed at Obstetric and Gynecolgy Department in Ege Üniversity between 20th of May,2006- 31th of August 2007. 35 patients were chosen for the experimental group Total Abdominal Hysterectomy (TAH) and TAH+ Bilateral Salpingooferectomy operation. 35 patients were chosen control group.