Türk Devriminin Küba'da etkileri ve Küba aydınlarının Türk Devrimi üzerine görüşleri
The reflections of Turkish Revolution in Cuba and the opinions of Cuban ıntellectuals on Turkish Revolution
- Tez No: 225233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TINAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk devrim hareketiyle Türkmilleti, ülkesinin çağın gerisinde kalmasına neden olan Osmanlılarınegemenliğini yıkmakla kalmamış, dünya kaynaklarını sömürerek zenginleşen,köleleşmeyen milletlere toplu katliamlar yapan, bağımsızlığını kazanandevletleri yeniden ele geçirmek için bütün baskı araçlarını kullanan ve masabaşıentrikalarıyla ülkelerin siyasi geleceklerine ipotek koyan Batı medeniyetininemperyalist yüzüne karşı da büyük bir zafer kazanmıştır. İhtilal dönemininardından çıkartılan yasalarla Türk devrimi, ülkede, toplumda ve devlettetopyekün bir dönüşümü gerçekleştirmiştir. Bu devrim süreci boyutları, felsefesive ilkeleri ile insanlık tarihinde eşi görülmemiş bir dönemdir.Kendi coğrafyasını ve kültürel bağları bulunan ülkeleri birçok açıdanetkileyen Türk Devrimi, Latin Amerika'da da yankı bulmuştur. Küba'nınstratejik konumu ve bağımsızlık mücadeleleri nedeniyle Latin Amerikatarihinde önemli bir yeri vardır. Entellektüel birikimiyle kıtanın sayılıülkelerinden olan Küba, aydınlanma tarihinin bir parçası olan TürkDevrimi'nden de etkilenmiştir. Bu etki, Türk Devrimi'nin ilk safhasınıoluşturan Anadolu İhtilali'nin büyük askeri başarısı olan İzmir'inkurtuluşundan itibaren Küba gazetelerinin haberlerinde, Lozan BarışAntlaşması'nın imzalanmasının ardından da Küba aydınlarının makalelerindegörülmektedir.Bu süreçte Küba kamuoyunun ve Küba aydınının Türklere bakışaçısında belirgin bir değişme sözkonusudur. Anadolu'nun düşman istilasındantemizlenmesi sürecinde Türk'e, ?karşı saflardaki müslüman? olarak şüpheyleyaklaşılmıştır. Saltanatın kaldırılması, barışın sağlanması, cumhuriyetin ilanıve hilafetin ilgasıyla Küba aydınları Türk'ü ?vatanperver, ilerici ve önder?olarak değerlendirmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish nation, with the movement of Turkish Revolution under theleadership of Mustafa Kemal Ataturk, did not only destroy the sovereignty ofthe Ottomans that caused underdevelopment of their country, but also win aspectacular triumph to the Western World which enriches by exploiting worldresources, massacres the nations who refuse to be a slave, uses all means ofoppression to reconquer independent states, and intrigues to the treaties forfuture political advantanges. Turkish Revolution, by the laws made after therebellion period, realize a massive change in the county, society and state. Thatrevolution era is an exceptional peroid in the human history by its dimensions,philosophy and principles.Turkish Revolution, that also echoed in Latin America, effected itsregion and culturally connected countries in many ways. Cuba has animportant role in Latin American history because of its strategical location andindependence movements. Being of the important country in the continent withits intellectual culture, Cuba also affected by Turkish Revolution which is apart of an enlighting movement of history. This influence can be seen on thereflections both in Cuban newspapers?s reports after the liberation of Izmir bythe great victory of Anatolian Rebellion which was the first stage of TurkishRevolution, and also in Cuban Intellectual?s articles after the Treaty ofLozanne.In this period in the Cuban public opinion and Cuban intellectual pointof view there was a definite change to Turks. During the salvation period ofenemy occupation in Anatolia, the appoach to Turk was suspicious and seen asa ?muslim on the other side?. After abolishing sultanate, establishing peace,declarating of Republic and abloishing the califate, Cuban intellectuals startedto appraise Turk as a ?patriotic, progressive and leader?.