İleri yaş grubu hastalarda genel ve epidural anestezi ile yalnızca genel anestezi uygulamalarının nörokognitif fonksiyonlara etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of epidural anesthesia application effects with general-epidural anesthesia combination effects on neurocognitive functions in elderly patients
  1. Tez No: 225235
  2. Yazar: GÜNSELİ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda, ileri yaş grubu hastalarda yalnızca genel anestezi ile epidural ve genel anestezi kombinasyonunun nörokognitif fonksiyonlara erken dönem etkisi araştırıldı.Hastalar ve Metot: Çalışmaya, 60 yaş ve üzerinde, kardiyak dışı majör cerrahi girişim geçiren, genel anestezi alan, hastanede kalış süresi en az dört gün olan ve ameliyat öncesi mini-mental durum değerlendirmesinde 23 üzerinde puan alan 82 hasta dâhil edildi.Birinci gruba yalnızca genel anestezi, ikinci gruba ise, epidural kateter takılmasını takiben genel anestezi uygulandı. Tüm hastalara ameliyat öncesi ve sonrası 3-4.
Özet (Çeviri)
Comparison of epidural anesthesia application effects with general-epidural anesthesia combination effects on early neurocognitive functions in elderly patientsObjectives: In our study, comparison of epidural anesthesia application effects with general-epidural anesthesia combination effects on neurocognitive functions in elderly patients researched.Patients and Method: The study included 60 years old and above 60 years old patients. To be included to the study they had to be had a non cardiac major surgery, had to be operated with general anesthesia and had to stay at least 4 days at hospital. Also preop. mini mental condition evaluation performed and the patients who got above 23 points, included to the study.General anesthesia performed to the first group while general anesthesia after lomber epidural catheter application performed to the second group. Neuropsychologic test battery performed to all patients preop and postop 3-4.days (minimental condition examination,Wechsler memory scale,clock drawing test, number range test, making word list test,visual and location test).Paired t-test, student?s t-test and Fischer exact test performed fort he statistical evaluation of the study.Results: Mini mental test (preop. 27,41±2,1 and postop.