Santral kornea kalınlığının göz içi basıncına etkisi ve santral kornea kalınlığının Scheimpflug kamera sistemi (pentacam ) ve ultrasonik pakimetre ile değerlendirilmesi
The effect of corneal thicknes on the intraoculer pressure and to evaluate the corneal thicknes with ultrasonic pachimetry and pentacam
- Tez No: 225241
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Santral Kornea Kalınlığının Göz İçi Basıncına Etkisi ve Santral Kornea Kalınlığının Pentacam ve Ultrasonik Pakimetri ile DeğerlendirilmesiAMAÇ: Pentacam Scheimpflug görüntüleme sistemi (Oculus) ve ultrason (US) pakimetresi ile merkez kornea kalınlığı ölçümlerinin değerlendirilmesi ve kornea kalınlığının göz içi basıncına etkisinin araştırılması.YÖNTEM: Poliklinikte görülen 76 hasta ve glokom biriminde pirimer açık açılı glokom (PAAG) nedeniyle takipli 38 hasta çalışmaya alındı.Tüm hastaların Pentacam ve Ultrasonik Pakimetri (UP) ölçümleri yapıldı.Tüm hastaların Goldman aplanasyon tonometresi(GAT) ile ve düzeltilmiş göz içi basıncı ölçümleri kaydedildi.Glokom nedeniyle antiglokomatöz ilaç kullanan ve kullanmayan normal poliklinik hasta grubu karşılaştırıldı.BULGULAR: Tüm hastaların Pakimetri değerleri ortalaması 550,86±43.48 ?m (en düşük:435 en yüksek:694 ?m) idi.Tüm hastaların Pentacam ile ölçülen kornea kalınlığı ortalaması 578,12 ±41,11 ?m (en küçüğü:486 ?m ,en büyüğü: 688 ?m ) ölçüldü.Tüm hastaların GAT ile GİB değerleri ortalaması 16,16 ±3,50 (en düşük 8 mmHg ,en yüksek 25 mmHg) iken düzeltilmiş GİB değerleri ortalaması 14,89 ±3.47 (en düşük : 5.90 en yüksek :23.20) ölçüldü..Erkeklerin US pakimetri değerleri ortalama 541,09 ± 39.91 ?m iken kadınların US pakimetri ortalaması 557,00±44,64 ?m idi.Pentacam ile erkeklerin ortalama kornea kalınlığı 571,80 ± 37,19 ?m iken kadınların ki 582,10 ±43,05 ?m idi.Pentacam ve US pakimetri ölçümleri arasındaki fark erkeklerde 30,71±21,16 ?m iken kadınlarda 25,09±18,96 ?m idi.SONUÇLAR: Çalışmamızda hem glokomlu hem de normal bireylerde SKK , ortalama değerlerin üzerine çıktıkça GAT ile GİB değerleri de artmaktaydı(p
Özet (Çeviri)
The effect of corneal thicknes on the intraoculer pressure and to evaluate the corneal thicknes with Ultrasonic pachimetry and PentacamPurpose:To measure the central corneal thickness with Pentacam Scheimpflug imaging system(Oculus) and ultrasound pachymetry(US) and to investigate the effect of central corneal thickness on the intraoculer pressure.Methods: 76 patients from general eye service and 38 patients with primary open angle glaucoma from glaucuma department were included the study.All of the patients were investigated with Pentacam and ultrasound pachymetry. The intraocular pressur of all of the patients were measured with Goldman Aplanation tonometry and the coorrected intraocular pressure of all of the patients were calculated.The control group and the the glaucoma patients were compared.Results: The mean value of the pachimetry of all the patients was 550,86±43.48 ?m (min. :435 max:694 ?m).the mean value of central corneal thickness with trhe Pentacam imaging of the all patients was 578,12 ±41,11 ?m (min:486 ?m ,max: 688 ?m ). the mean value of the intraoculer pressure with GAT was 16,16 ±3,50(min 8 mmHg ,max 25 mmHg) whereas the mean value of the corrected intraocular pressure was 14,89 ±3.47 (min: 5.90 max :23.20). The mean value of the US pachimetry of all the male patients was 541,09 ± 39.91 ?m whereas the mean value of the USD pachimetry of all the female patients was 557,00±44,64 ?m.