Geniş optik sinir başı çukurluğu ve normal görme alanı olan olgularda optik sinir başının heidelberg retina tomografisi ile değerlendirilmesi
To evaluate optic nerve head with heidelberg retina tomography in eyes with large optic nerve head cup and normal visual field
  1. Tez No: 225240
  2. Yazar: ESRA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Standart görme alanı normal ve optik sinir başı (OSB) çukurluğu 0,4 ve üzerinde olan hastaların Heidelberg Retina Tomografisi ile değerlendirilmesiGereç ve yöntem: OSB çukurluğu fizyolojik görünümlü ve Humphrey perimetresinin (750 model) 30-2 eşik testiyle yapılan standart görme alanları normal olan, 32 hastanın 64 gözü çalışmaya alındı. Bütün olguların santral kornea kalınlıkları (SKK) ve Goldmann Aplanasyon tonometresi ile göz içi basınçları (GİB) ölçüldü. OSB analizinde, konfokal laser tarayıcı oftalmoskop (Heidelberg Retina Tomografisi, HRT, software version 1.01 ) kullanıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 44,25+14,0 yıldı. Ortalama SKK değeri 558.33+33.27 µm idi. Ortalama GİB değeri 16.15+2.42 mmHg idi. HRT sonucuna göre gözler OSB glokom ve normal çıkanlar olmak üzere iki sınıfa ayrıldı. Mann Whitney U istatistik testi ile incelendiğinde, C/D oranı arttıkça HRT' nin olguları glokom olarak değerlendirme olasılığının arttığı görüldü.Sonuç: HRT ölçüm sonuçlarına göre, normal çıkan gruptaki gözlerin glokom çıkan gruptaki gözlere göre C/D oranları anlamlı olarak daha azdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate optic nerve head (ONH) topographic measurements with Heidelberg Retina Tomography in eyes with large ONH cup and (C/D ratio:> 0.4), normal standard visual field.Methods: Sixty-four eyes of 32 patients with large, physiologic ONH cups and normal standard visual fields were included in the study. The white-on-white visual fields (program 30-2) were obtained with Humphrey perimeter (Model 750). Intraocular Pressure (IOP) and Central Corneal Thickness (CCT) were measured with Goldmann applanation tonometer and ultrasonic pachymeter respectively. HRT with the software version 1.01 was used to evaluate the ONH topographic measurementsResults: The mean age of patients were 44,25+14,0 years. Mean CCT was found 558,33+33,27µm. Mean IOP of the patients was 16,15+2,42 mmHg. We evaluated 32 eyes as normal (group 1) and 32 eyes as glaucoma (group 2) according to ONH analysis with HRT.