Yenidoğan sepsisinde IL-6, IL-8, TNF-Alfa ve CRP'nin tanı ve prognozdaki yeri
The emphasis of IL-6, IL-8, TNF-Alfa and CRP at diagnosis and prognosis for neonatal sepsis
  1. Tez No: 225257
  2. Yazar: RUKEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CELAL DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yenidoğan sepsisi; yaşamın ilk 4 haftasında bakteriyemi ile birlikte olan ve enfeksiyonun kan yoluyla birçok sisteme yayılım gösterdiği, akut sistemik bir hastalıktır. İnsidansının 1000 canlı doğumda 1 ile 8 olduğu bildirilmektedir. Mortalitesinin ve morbiditesinin yüksek olması nedeniyle tanısının erken konularak tedaviye başlanması gerekir. Yenidoğan sepsisinde kesin tanıda etkenin vücut sıvılarında özellikle kandan izole edilmesi önemini korumaktadır. Ancak kültür sonucu için en az 24-48 saat beklemek yeni arayışlar doğurmaktadır. Günümüzde kullanılan yardımcı tanı testlerinin sensivitesi ve spesifitesi düşük olduğu için, yenidoğan sepsisinde hem spesifitesi hem de sensitivitesi yüksek yeni markerlar üzerinde çalışılmaktadırBizde hastanemizde serum IL-6, IL-8, TNF-? ve CRP düzeyini; sağlıklı kontrol grubu ile klinik olarak sepsis kabul edilen grupta hangi düzeylerde olduğunu tespit etmeyi, bu parametrelerin tanıda yardımcı olup olmayacağını araştırmayı ve yenidoğan sepsisi tanısındaki etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma, 2008 yılı içerisinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Servisinde sepsis tanısıyla yatan 30 yenidoğan ile kontrol grubu olarak rastgele alınan 20 sağlıklı yenidoğan üzerinde yapıldıKlinik olarak sepsis tanısı alan 30 olgunun 16 (% 53.3) erkek,14'ü (% 46.7) kız ve 20 kontrol grubu olgunun 11'i (%55) erkek, 9'u(% 45) kız idi. Sepsisli olgularda erkek/kız oranı yaklaşık 1,14 idi. 30 sepsis olgusunun 8'i erken (%26.6), 22'i geç (%73.4) yenidoğan sepsisi olarak kabul edildiKlinik olarak sepsis kabul edilen olgularda en sık başvuru nedenleri emmeme, solunum sıkıntısı ve sarılıktı. Kan kültüründe üreme olan 15 (%50) sepsisli olgunun 4'ü erken (%26.6),11'i ise geç (%73.4) başlangıçlı sepsis olarak tespit edildi. En sık etken mikroorganizma olarak Stafilokoklar tespit edildiMortalite oranı %33.3, erken başlangıçlı sepsiste %25, geç başlangıçlı sepsiste de % 36.3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Neonatal sepsis is an acute systemic disease that alongs with bacteremia and spreading the infection througout the blood to many systems in the early four weeks of life. The incidence is 8 in 1000 live birth. Since the mortality and the morbidity rates are high, the disease should be diagnosed and be treated as early as possible. The isolation of the agent from body fluids especially from blood is still preserve it?s importance for the final diagnosis of the neonatal sepsis. However, at least 24-48 hours is required for culture results. Since the sensitivity and the specificity values of the accessory diagnosing tests are low, it is studied on new markers having high sensitivity and the specificity values in neonatal sepsis.We aimed to detect the IL-6, IL-8, TNF-? and CRP levels in sera, by corresponding the healthy control group and the clinically diagnosed as neonatal sepsis group patients, investigating whether if the parameters are beneficial and effective in diagnosing the neonatal sepsis. This study was conducted among 30 newborns hospitalized for neonatal sepsis in Neonatal Service of Dicle University and 20 healthy newborns randomly selected as control group in 2008.Among the 30 clinically diagnosed sepsis patients, 16(53.3%) of the newborns were male and 14(46.7%) were female, while the control group consisting 11(55%) and 9(45%) males and females,respectively. The ratio of male to female was 1.14 in sepsis patients. We admitted 8(26,6%) of the cases as early onset neonatal sepsis, and 22(73,4%) of the cases as late onset neonatal sepsis among patient?s group.The most frequent application causes in clinically diagnosed group were rejection of feeding, icterus and dispnea. The growth was detected in blood cultures of 15(50%) sepsis patients, 4(26,6%) of the cases were early onset and 11(73,4%) of the cases were late onset neonatal sepsis. The most frequently isolated bacteria were staphylococci.The mortality ratio was 33.3% while this ratio was detected as 25% in early onset neonatal sepsis and 36.3% in late onset neonatal sepsis. The mortality ratio was higher among preterm infants with sepsis, corresponding to full- term infants with sepsis (36,6%, 31,5 respectively).There were no significant differences between the patient and the control groups in terms of preterm birth, low-birth weight and EMR.There were statistically (?