Melatonin hormonunun yenidoğan sepsisindeki rolü
The role of melatonin hormone in neonatal sepsis
- Tez No: 680870
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Yenidoğan döneminde sepsis patogenezinde, enfeksiyona bağlı olarak oluşan proinflamatuvar sitokinler, oksidatif stres ve mitokondrial disfonksiyon; kontrol edilemeyen immün ve inflamatuvar cevap büyük rol oynamaktadır. Sepsisli hastalarda oksidatif stres ve serbest oksijen radikalleri; sepsis şiddeti, morbidite ve mortalite ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda yenidoğan geç başlangıçlı sepsisi ile takip edilen hastalarda interlökin-1b (IL-1b), interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör alfa (TNF-a); malonildialdehit (MDA), total oksidan kapasite (TOS), iskemi modifiye albümin (IMA), total antioksidan kapasite (TAS) ile anti-oksidan, anti-inflamatuar ve anti-apoptotik özellikleri olan melatonin hormonunun ilişkisini incelemeyi, geç sepsis ile takip edilen yenidoğan bebeklerin melatonin seviyeleri ile sağlıklı yenidoğan bebeklerin melatonin düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Şişli Hamidiye Etfal E.A.H yenidoğan yoğun bakım ünitesinde; >35 gestasyonel hafta (GH) doğum öyküsü olan, yenidoğan geç başlangıçlı sepsis ile takip edilen 35 yenidoğan çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan tanı anında, 1.gün, 2.gün ve 5.gün kan örnekleri alındı. Tanı anında ve 1.gün alınan örneklerden IL-1, IL-6, TNF-a, MDA, TOS, TAS, IMA ve serum melatonin seviyeleri incelendi. Çalışmaya dahil edildikten sonra hastalardan 2. ve 5. günlerde alınan örneklerden ise melatonin seviyeleri tetkik edildi. Melatonin için alınan kan örnekleri gece 00:00-02:00 arasında alındı. Bu hastaların melatonin seviyeleri hastanemizde >35 GH doğan sağlıklı 35 yenidoğan bebeğin melatonin seviyeleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen sepsis grubundaki hastalar ortalama 38,03±2,05 GH'da olup postnatal ortalama 9,7±8,7 günde (sepsis hastalarında postnatal gün ortancası 4) sepsis tanısı aldılar. Tanı anında en sık karşılaşılan şikayetler; beslenme sorunları (%37,1), uzamış sarılık (%20,0), ateş (%17,1) ve solunum sıkıntısı (%17,1) saptandı. Hastaların %34,3'ünde (n:12) alınan kültürlerinde üreme olup kanıtlanmış sepsis tanısı alırken, %65,7'sinde (n:23) kültürlerinde üreme olmadı ve klinik sepsis tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Oxidative stress, proinflammatory cytokines and mitochondrial dysfunction; uncontrollable immune, and inflammatory response play a major role in the pathogenesis of sepsis in the neonatal period. Oxidative stress and free oxygen radicals have been associated severity, morbidity and mortality of sepsis in the neonatal period. In our study, we aimed to examine the relationship between interleukin-1b (IL-1b), interleukin 6 (IL-6), tumor necrosis factor alpha (TNF-A), malonildialdehyde (MDA), total oxidant status (TOS), ischemia modified albumin (IMA), total antioxidant status (TAS) and melatonin hormone which has antioxidant, anti-inflammatory and anti-apoptotic properties. We also aimed to compare the melatonin levels of newborn babies followed up with late sepsis with those of healthy newborn babies. Materials and Methods: Thirty-five newborns in Şişli Hamidiye Etfal E.A.H neonatal intensive care unit with 35 or higher gestational age and neonatal late-onset sepsis were included in this study. Blood samples were collected from these patients before the diagnosis, in the first, second and the fifth day. IL-1, IL-6, TNF-a, MDA, TOS, TAS, IMA and serum melatonin levels were examined from blood samples obtained in the first day and at the time of diagnosis. After the patients' admission to the hospital, melatonin levels were examined in the second and fifth day blood samples. Blood samples that were collected for the melatonin levels were between the hours of 00:00-02:00. On top of these the melatonin levels of these patients were compared with the melatonin levels of 35 healthy newborns with 35 or higher gestational age. Results: The avarage gestational age in the sepsis group were 38.03±2.05 weeks and they were diagnosed with sepsis at an average 9.69±8.72 days postnatal (median of postnatal day 4 in sepsis group). The most common complaints at the time of diagnosis were feeding problems (37.1%), prolonged neonatal jaundice (20.0%), fever (17.1%) and respiratory distress (17.1%). While 34.29% (n:12) of the patients were diagnosed with comfirmed sepsis with growth in their blood cultures. 65.71% (n:23) of the patients had no growth in their blood cultures and were diagnosed with clinical sepsis.