Preterm yenidoğanlarda umbilikal kord kanında inflamasyon parametrelerinin ve Pentraksin' III'ün (PTX3) değerlendirilmesi
Evaluation of Pentraxin III (PTX3) and inflammation parameters in the umbilical cord's blood in the preterm newborns infants
  1. Tez No: 247366
  2. Yazar: BAHAR ÖZTELCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF AKŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İntrauterin enfeksiyon/inflamasyon sıklıkla preterm eylem ve doğumla ilişkidir. Umbilikal kordda proinflamatuar sitokinlerin artışı enfeksiyonlara inflamatuar yanıtın iyi bir göstergesidir. Bu çalışmanın amacı fetal inflamatuar response sendromu (FIRS) ile Pentraksin 3 arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu faktörlerin preterm bebeklerde neonatal morbidite üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı yenidoğan yoğun bakım ünitesinde Eylül 2008- Mart 2009 tarihleri arasında gestasyonel yaşları 28-36 hafta arasında değişen 62 prematüre bebek değerlendirildi. Çalışma grubuna alınan 62 prematüre yenidoğandan umbilikal kord IL-6 düzeyleri 11 ug/dl üzerinde olanlar FIRS olarak kabul edildi. Buna göre çalışma grubundaki yenidoğanların % 43.5 FIRS olarak değerlendirildi. Hastaların 18 (% 29)'inde RDS, 3 (%4.8)'ünde NEK, 5 (%8.2)'inde neonatal pnömoni, 3 (%4.8)'ünde retinopati, 3 (%4.8)'ünde intrakraniyal kanama, 4 (%6.5)'ünde bronkopulmoner displazi gözlendi, hastaların 5 (%8.1)'i kaybedildi. FIRS saptanan olguların kord kanlarındaki PTX 3 düzeyi ortalama 12.07 ± 2.1 ng/mL, IL-6 düzeyi 40.15 ± 7.20 pg/ml, TNF-? düzeyi de 1.08 ± 0.29 pg/ml saptandı.
Özet (Çeviri)
Intrauterin infection/inflammation is frequently associated with preterm labour/delivery. Elevated levels of umbilical cord proinflammatory cytokins are good indicators of fetal inflammatory response to infections. The aim of this study is to assess the possible association between fetal inflammatory response syndrome (FIRS) and pentraxin 3 levels (PTX3) and also to evaluate the effect of these factors to the neonatal morbidity associated with prematurity. Sixty two premature newborns, gestational ages between 28 and 36 weeks, which were followed-up in Newborn Intensive Care Unit of Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine between September 2008 and March 2009, were enrolled. FIRS was diagnosed as premature newborns with an umbilical cord blood levels >11 pg/ml and 43.5% out of 62 premature newborn was diagnosed as FIRS. Prematurity associated conditions have been observed: 18 (29%) respiratory distress syndrome (RDS), 3 (4.8%) necrotizing enterocolitis (NEC), 5 (8.2%) neonatal pneumoniae, 3 (4.8%) retinopathy of prematurity, 3 (4.8%) intraventricular haemorrhage, 5 (8.1%) bronchopulmonary dysplasia.5 newborns (8.1%) died during the study period. Mean umbilical cord PTX levels was 12.07 ± 2.1 ng/mL, cord blood IL-6 level was 40.1 ± 7.2 pg/ml and mean TNF-? levels was 1.08 ± 0.29 pg/ml in premature newborns with FIRS.