Akut serebrovasküler hastalıklarda otonom sinir sisteminin kalp hızı değişkenliği ve katekolamin düzeyleri ile değerlendirilmesi
The assesment of autonomic nervous system in acute serebrovasculer disorders with heart rate variability and catecholamine levels
- Tez No: 225259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TAMAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Serebrovasküler olayların kardiyovasküler ve otonomik fonksiyon değişikliklerine neden olduğu yapılan klinik çalışmalarla gittikçe daha çok desteklenmektedir. Biz bu çalışmamızda akut inmeli hastalarda, zaman ve frekans esaslı kalp hızı değişkenliğini plazma katekolamin düzeyleri ile karşılaştırdık. Bu parametrelerle otonom sinir sistemin sempatik ve parasempatik aktivitelerinin serebral lezyon yeri ile ilişkisini göstermeyi amaçladıkÇalışmamıza, Mayıs 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi (DÜTF) Hastanesi Nöroloji Kliniğine yatan, akut inme geçirmiş 60 hasta ve 31 sağlıklı kontrol grubu alındı. Dışlanma kriterleri olarak hikayesinde diyabet, atriyal fibrilasyon, geçirmiş inme, inme geçirdikten 24 saat sonra hastaneye başvuran, kalp protez kapağı bulunan, ileri derecede kalp yetmezliği olan, böbrek ve karaciğer yetmezliği tanısı almış hastalar ile manyetik rezonans görüntülemesinde (MRG) lezyon saptanmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca EKG parametrelerini ve holter monitorizasyonunda kardiyak ritmi etkileyeceği ilaçlar sorgulanarak bu ilaçları kullanan hastalar da çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastalara ve kontrol grubuna 24 saatlik holter EKG kayıtlaması yapıldı. Zamana dayalı SDANN, SDNN, pNN50 RMSSD ayrıca frekans esaslı LF, HF, VLF, LF/HF ile kalp hızı değişkenliği analizlerini kulandık. İnmenin 1. 3. 7. günlerinde plazma norepinefrin ve epinefrin konsantrasyonu high .performance liquid chromatography (HPLC) yöntemi kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analizlerde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 11,5 PC programı kullanıldıÇalışmaya alınan inmeli ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve sigara öyküsü açısında bir fark yoktu. Akut inmeli, sağ ve sol hemisfer lezyonlu hastaların 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
In clinical studies, it has been seen that the cerebralvascular events has a big effect on cardiovascular and autonomic functions. In this study, We have used heart rate valuabilty analysis based on frequency and time compared with the plasma catecholamine levels to show the relation of parasympathetic and sympathetic autonom nervous system activities with cerebral stroke fieldIn this study, 60 patients with acute stroke hospitalzed in the neurology department at Dicle University Medical Faculty and 31 healty control subjects has been examined. The patients with diabetes mellitus, atrial fibrillation, chronic kidney disease, liver failure, chronic stroke, applied to hospital after 24 hours passed from acute stroke, advanced cardiac failure and the patient whose MRI doesn?t give any clue for cerebral lesion was excluded. In addition, the patiens treated with anti anginal and antiarrhythmic drugs was also excluded. With the help of the time domain SDANN, SDNN, Pnn50, RMSSD and frequency domain LF, HF, VLF, LF/HF parameters measured from holter, we have analysed HRV for 60 patients with acute stroke and 31 control group. At 1. 3. 7. days of acute stroke, the concentration of plasma norepinephrine and epinephrine has been measured by using high performance liquid chromatography (HPLC) method.