Hbsag pozitif kan donörlerinde HDV'nin serolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak araştırılması
Investigation of HDV in positive HBsAg blood donors using serological and molecular methods
- Tez No: 225260
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kan transfüzyonu sırasında çoğu viral olmak üzere çeşitli infeksiyon etkenlerinin alıcıya bulaşması en sık karşılaşılan komplikasyonlarıdır. Günümüzde kan transfüzyonunun güvenirliliği donörlerin taranması sonucu infekte kan ürünlerinden kaçınılmasına bağlıdır. Hepatit göstergeleri (HBsAg, anti-HCV), donörlerden bakılan en önemli laboratuvar testleridir. HBsAg taşıyıcılığının tehlikeli yönlerinden biri HDV infeksiyon riskinin yüksek olmasıdırHDV hastalık yapabilmek için HBsAg'ye gereksinim duymakta ve diğer hepatotrop viruslara göre daha ağır ve progresif karaciğer hastalıklarına neden olmaktadır. HDV infeksiyonu dünyada yaygın olarak karaciğer morbidite ve mortalitesinin önemli bir sebebidir. Kronik HDV infeksiyonlu hastalarda karaciğer hasarına HBV replikasyonu değil de HDV infeksiyonu temel neden olabilir.Serum anti-Delta antikorlarının elde edilmesi gibi geleneksel yöntemler HDV infeksiyon tanısı için yeterlidir. Bununla beraber bu teknikler HDV infeksiyonunu daha doğru olarak tanımlamak ve tedavinin etkinliğini belirlemek için gerekli sensitivite ve spesifiteden yoksundur. Son zamanlarda HDV RNA'nın moleküler teknikler ile saptanması doğru tanı konulmasında artış sağlamıştır. HDV RNA'nın elde edilmesi asemptomatik hastalarda bile karaciğer hasarı ile güçlü ilişkilidir.Bu çalışmada bölgemizde hala ciddi bir sağlık problemi olmaya devam eden HDV infeksiyonu, HBsAg pozitif gönüllü kan donörlerinde serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılmıştır.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Bankasına başvuran gönüllü kan donörleri arasında HBsAg pozitifliği saptanan 160 vakanın serum örneği EIA yöntemiyle total anti-Delta antikorları bakımından araştırılmıştır. Total anti-Delta antikoru pozitif saptanan serum örneklerinde daha sonra real-time RT-PCR yöntemi kullanılarak HDV RNA pozitifliği araştırılmıştır.Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Merkezi'ne Ocak 2007 ve Şubat 2007 tarihleri arasında başvuran 4882 kan donöründe %3.28 (160/4882) oranında HBsAg pozitif olarak bulunmuştur. HBsAg pozitif 160 serum örneğinin 14'ünde (%8.75) total anti-Delta antikoru pozitifliği saptanmıştır. Total anti-Delta antikoru pozitif bulunan 14 örneğin sadece 2'sinde (%14.29) serumda HDV RNA pozitif olarak saptanmıştır. Böylece tüm HBsAg pozitif donörler arasında HDV RNA pozitifliğinin %1.25 (2/160) olduğu belirlenmiştir.HBsAg pozitifliği saptanan gönüllü kan donörlerinin aynı zamanda HDV infeksiyonu yönünden de araştırılması uygun olacaktır. Bu taramanın, HDV infeksiyonu yönünden endemik olan bölgemizde, sağlayacağı katkı ve yararın önemi büyüktür. Bu vakalarda serum örneklerinde serolojik yöntemler kullanılarak anti-Delta antikorunun saptanması güvenli bir tanı için yeterli olabilir. Bu vakalardaki gerçek viremi oldukça duyarlı bir yöntem olan real-time PCR yöntemi kullanılarak serumda HDV RNA'nın saptanmasıyla gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
During the blood transfusion the contagious of various infection agents that are mostly viral to the recipients is the most often seen complications. Nowadays, the reliability of blood transfusion depends on escaping from the infected blood donors. Hepatitis markers (HBsAg, anti-HCV) are the most important tests which have to be done to donors. One of the most important problems in HBsAg carriers is the infection risks of HDV.HDV needs HBsAg to cause disease and it causes more severe and progressive liver diseases compare to other hepatotrophic viruses. In the world HDV infection is often an important cause of liver morbidity and mortality. Liver damage in patients with established chronic HDV infection may be caused by HDV infection not by HBV replication.The traditional methods for the diagnosis of HDV infection, such as detection of serum anti-Delta antibodies, are sufficient for the clinical diagnosis of Delta infection. However, such techniques lack the sensitivity and specificity required to characterize the nature of HDV infection more accurately and to assess the efficacy of therapies. Recently, detection of HDV RNA by molecular techniques increased to obtain right diagnosis. Detection of HDV RNA was strongly associated with liver cell damage, even in asymptomatic cases.In this study HDV infection, which is still a serious health problem in our region, is investigated within the HBsAg positive blood donors using serological and moleculer methods.Serum samples of 160 HBsAg positive blood donors, who applied to Blood Bank of University of Dicle, have been investigated in terms of total anti-Delta antibodies using EIA methods. Serum samples of anti-Delta positive cases were then examined for the presence of serum HDV RNA by real time RT-PCR method.Serum HBsAg positivity was found in 3.28% of an increase (160/4882) of in 4882 blood donors who admitted to the Blood Bank of Dicle University between January 2007 and February 2007. Serum anti-Delta antibodies were detected in 8.75% (14/160) of HBsAg positive cases. Moreover, 2 cases, (%14.29, 2/14) that were positive for anti-Delta antibody, had positive serum HDV RNA. HDV RNA positivity rate was 1.25% (2/160) among all HBsAg positive blood donors.It is mandatory to examine the HBsAg positive blood donors for the possible presence of HDV infection. These screening is very important in our region, since HDV infection is still endemic in this part of Turkey. Serum anti-Delta antibodies detected by traditional serological methods are sufficient for a confident diagnosis. The real viremia in these cases can be best shown by using sensitive real time PCR method for the presence of serum HDV RNA.