Ligasure Vessel Sealing Sistemin Aksiller Diseksiyonda Kulllanımının Seroma Oluşumuna Etkisi
Ligasure Vessel Sealing Sistemin Aksiller Diseksiyonda Kullanımının Seroma Oluşumuna Etkisi
  1. Tez No: 225268
  2. Yazar: MUSTAFA TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İĞCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ligasure Vessel Sealing Sistemin Aksiller Diseksiyonda Kullanımının Seroma Oluşumuna Etkisi: Prospektif Klinik ÇalışmaSeroma oluşumu; meme cerrahisinde aksiller diseksiyon sonrası %10-50 sıklıkta karşılaşılan komplikasyonlardan biridir. Seroma oluşumunda obezite, yaş, hipertansiyon, cerrahi teknik ve elektrokoter kullanımı gibi birçok faktor etyolojide tanımlanmıştır.Cerrahinin çeşitli alanlarında hemostaz ve diseksiyon amacıyla yeni geliştirilen termal enerji sistemleri (Ligasure, Argon Plasma Koagülatör, Cavitron Ultrasonic Surgical Aspiratör, Ultracision gibi) kullanılmaktadır.Ligasure vessel sealing sistemi(LVSS) (Valleylab Boulder Colorado) yeni kullanıma giren primer olarak abdominal cerrahi için geliştirilen hemostaz sağlayıcı bir cihazdır. Ligasure, çapı 7 mm'ye kadar olan damarları kollajen ve elastin liflerini denatüre edip tıkaç oluşturarak hemostaz sağlar.Bu klinik randomize çalışmanın amacı termal enerji sistemi olan ligasure vessel sealing sistemin aksiller diseksiyonda kullanımının seroma oluşumu üzerindeki etkisini belirlemektir.Çalışmaya sentinel lenf nodu biopsisi pozitif olan veya klinik olarak aksillası pozitif olup aksiller diseksiyon yapılan ortalama yaşı 51.4±13.7 olan toplam 33 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci gruba Ligasure kullanılarak, ikinci gruba elektrokoter ve bağlama ile aksiller diseksiyon yapıldı.Grup I (n:17) hastaların ortalama yaşı 54,1± 13,2 (36-77) . Grup II (n:16) hastaların ortalama yaşı 48,68± 14,1 (23-70) . Gruplar arasında yaş açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu. İki grup arasında menapozal durum, vücut kitle indeksi, çıkarılan doku ağırlıgı, tümör çapı, lenf nodu sayısı açısından istatistiksel anlamlı fark yok iken ameliyat süresi, metastatik lenf nodu sayısı, drenaj miktarı, dren kalış süresi açısından istatistiksel anlamlı fark mevcuttu. LigaSure kullanımı ameliyat süresini uzatırken drenaj miktarını ve dren kalış süresini anlamlı olarak azaltmaktadır. Ligasure elektrotermal bipolar damar bağlama sistemi, aksiller diseksiyonda geleneksel yönteme alternatif olarak güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Seroma formation is the most frequent postoperative complication after axillary dissection for breast surgery. The incidence of seroma formation is %10-50. Among the several known etiological factors of seroma formation are obesity, patient age, hypertension, surgical technique and using electrocautery. The new thermally energy systems like Ligasure, Argon Plasma Coagulator, Cavitron Ultsrasonic Surgical Aspirator, Ultracision are used for hemostasis and coagulation in some fields of surgery .The electrothermal vessel sealing system (LigaSure) facilitates operative haemostasis by fusing blood vessel walls to form a collagen seal. The LigaSure is currently used in a variety of gastrointestinal, gynaecological and urological operations.This prospective clinical randomizated study was carried out to evaluate the Ligasure vessel sealing system and its effect on seroma formation and other complications for axillary dissection.Thirty three patients, mean age 51.4±13.7 with positive sentinel lenf node biopsy or clinical axillary involvement were included in the study. Patients divided into two groups. In the first group LigaSure and in the second electrocotery and ligation were used for axillary dissection. In group one, mean age of patients was 54,1± 13,2 and in group two 48,68± 14,1. There was no statistical difference for age but for menopause, body mass ındex, excision tissue weight, tumour diameter and number of the lymph node there was significant statistical difference between the groups. The use of Ligasure reduced drainage amount and removed duration of drain, but increased operation time.