Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sigara ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Dicle University Medicine Faculty students knowledge, attitude and behaviour about smoking
- Tez No: 225277
- Danışmanlar: PROF. ABDURRAHMAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Tütün ürünleri tüm dünyada önlenebilen en önemli ölüm ve hastalık nedenidir. Doktorlar hastalıkları tedavi etme, önleme çalışmalarıyla ve rol modelleri oluşturarak toplumun sağlığını etkilemektedirler. Bu çalışma tıp fakültesi öğrencilerinin sigara içme prevelansı, tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla planlanmıştır.Yöntem: Çalışma 2007-2008 eğitim öğretim yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görmekte olan toplam 657 öğrenciden çalışmayı kabul eden ve ulaşılabilen 470 öğrenciye 58 sorudan oluşan anket formu uygulanarak yapılmıştır. 9 anket çalışma dışı bırakıldı. 461 (%70.1) adet anket değerlendirilmeye alındı. İstatistiksel analizler SPSS 12.0 programı ile yapıldı. İstatistiksel analiz için tanımlayıcı istatistikler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Tobacco products are the largest cause of avoidable death and disease in world. Doctors have influence on the health of the society by providing treatment and preventation of diseases and as being role models. This study was planned in order to determine the smoking pevalence, attitude and behavior of medicine students.Method: The study was conducted during the 2007-2008 school year with 657 of the total 470 students in the Dicle University Medical Faculty, who were available and agreed to participate in the study by completing a 58 question form. 9 question form excluded from the study. 461 (70.1%) question form evaluated to this study. Statistical analyses were done with SPSS 12.0 programme. Descriptive statistics was used for statistical analysis.