Dicle Üniversitesi öğrencilerinde psikotrop ilaç kullanım yaygınlığı,psikotrop ilaçlara karşı tutum, ruhsal yardım arayışı ve ilişkili durumlar
The prevalence of psychotropic drug use, attitude towards psychotropic drugs,search for psychological aid and related points among Dicle University students
- Tez No: 248696
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÜRGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmada Dicle Üniversitesi öğrencilerinde ruhsal yardım arayışı, psikotrop ilaç kullanım yaygınlığı, psikotrop ilaçlara bakış açıları ve psikotrop ilaçlar kullanımını etkileyen faktörleri belirlemeyi hedeflenmiştir. Çalışma Dicle Üniversitesi Merkez Kampüsünde gündüz öğrenim gören öğrencilerden rasgele örneklem ile seçilen sınıflara ve tıbbi bilimler dersleri almakta olan Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik Fakültesinin tüm sınıflarına anket uygulanarak yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerinin, sigara, alkol, madde, psikotrop ilaç kullanım durumlarının ve bu ilaçlara karşı tutumları ile ruhsal yardım arayış biçimlerinin sorgulandığı 46 adet sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Araştırma anketi kabul eden ve uygun dolduran toplam 2040 kişi değerlendirilerek yapılmıştır.Katılımcıların1267'si (%62.1) erkek, 773'ü (%37.9) kadındı. Son bir yıl içinde psikotrop ilaç kullananların oranı %5.9 olarak saptanmıştır. Ruhsal yardım arayanlar ise 303 kişi idi. Ruhsal yardım arayan katılımcıların %22.8'i tıp dışı yöntemlerle ruhsal yardım aldıkları görülmüştür. Kadın olmanın, evli olmanın, yıl kaybı olmasının, intihar girişim öyküsüne sahip olmanın, yakın arkadaşa sahip olmamanın, az sayıda yakın arkadaşa sahip olmanın, aile ilişkilerinin muhafazakar nitelikli olmasının, ailesinde psikiyatrik bozukluk bulunmanın ruhsal yardım arama açısından risk faktörleri olarak bulundu.Psikotrop ilaçlara karşı tutumla ilgili cümlelere (psikiyatrik ilaçlar yararlıdır, bağımlılık yapar, uyuşturur, bedensel zarar verir, fazla yan etki yapar) verilen yanıtlar açısından değerlendirildiğinde, psikotrop ilaç kullananlar ve sağlık eğitimi alanlar psikotrop ilaçlarlara karşı daha az olumsuz düşüncelere sahip bulunmuştur. Bilgi edinilmiş olma olumsuz tutumu azalttığı görüldü. Ancak yinede psikotroplara karşı yanlış inanç ve olumsuz tutum oldukça yüksek bulundu.Çalışmamızda sonuç olarak; üniversite öğrencileri arasında dahi psikotrop ilaçlara ilişkin yanlış bilgilerin yaygın olduğunu, az oranda olsa da üniversite öğrencilerinin tıp dışı yöntemlerle ruhsal yardım arayışında bulunduklarını göstermiştir. Yanlış inanış ve olumsuz tutumların ilaç kullanılması gereken durumlarda engelleyici olabilmektedir. Bu konularda ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellerin ve meslek örgütlerinin daha etkin bir biçimde çalışmalarının gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine psychological assistance search among Dicle University students,psychotropic drug use prevalance,their view-points regarding psychotropic drugs and the factors affecting psychotropic drug use. The study was carried out by survey method on randomly selected classes from among the day students studying at center campus Dicle University and all classes of Medicine, Dentistry and Veterinary faculties receiving medical sciences.A questionnarie form consisting of 46 questions was applied to the participants,in which their sociodemographic information,cigarette,alcohol,drug and psychotropic drug use state as well as their attitude towards these drugs and psychological assistance search were questioned. The study was carried out by assessing 2040 individuals accepting the survey and filling it properly.Of the participants,1267(62%) were male and 773(37.9%) were female. The rate of those using psychotropic drugs within the last one year was determined to be 5,9%. The number of those searching psychological assistance,however,was found as 303. Of the participants seeking for psychological assistance,22.8% were seen to have received psychological assistance through non-medical methods. To be female,to be married,to have year loss,to have suicide attempt history,to have no close friends,to have few close friends,to have conservative family relations,and existence of psychiatric disorder in the family were found to be risk factors in terms of psychological asistance search.When the responses given to sentences(such as psychiatric drugs are useful, they lead to addiction,they make one numb,they give bodily harm, they do much more harm) as regards the attitude towards psychotropic drugs, those taking psychotropic drugs and those receiving medical education have much less negative views towards psychotropic drugs. Acquisition of the related information was observed to decrease the negative attitude. However,wrong belief towards these drugs and negative attitude was found to be fairly high.In conclusion,our study has shown that wrong information as regards psychotropic drugs was common even among university students,and that the students are seeking even at lower rate psychological assistance through non-medical methods. Wrong belief and negative attitude may become hindrance in situations where drug use is necessary. It is understood that the professionals and professional organisations working in this area should work much more effectively.