Tiroid papiller karsinomları ile folliküler neoplazmlarının ayırıcı tanısında CD56,HBME-1,P63 ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evalutaion of antibodies CD56,HBME-1,P63 in the differantial diagnosis of thyroid papillary carcinoma and follicular neoplasms
- Tez No: 225283
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MIZRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tiroid kanserleri oldukça sık görülen kanserlerdir. Son zamanlarda tiroid papiller kanserlerinde oldukça belirgin bir artış meydana gelmiştir. Papiller tiroid kanserlerinin özelliklede folliküler varyantlarının, diğer foliküler neoplazmlardan ayrımında, sıkça yorum farklılıklarına rastmaktayızÇalışmamızda papiller tiroid karsinomlarını folliküler neoplazmlardan ayrımını yapmak amacıyla CD56, P63, HBME-1 immunohistokimyasal markerlarının ekspresyonunu değerlendirdik. 2005-2008 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda papiller karsinom tanısı almış 40 adet olgu ile folliküler adenom, folliküler karsinom ve malignite potansiyeli belirlenemeyen folliküler tümörden oluşan folliküler neoplazm olgularına ait 40 adet materyal retrospektif olarak incelendi.Çalışmamızda sürekli değişkenler için ortalama ve standart sapma (SD) değerleri, tanımlayıcı istatistikler olarak kullanıldı. İki grup ortalama karşılaştırmaları için ``iki bağımsız grup ortalamalarını karşılaştıran Student's t '' testleri kullanıldı. Kesikli değişkenlerin çapraz tabloları hazırlanarak, `Yates düzeltmeli Khi-Kare testi' ile analiz yapıldı.Seçilen parafin bloklara CD56, P63, HBME-1 immunohistokimyasal markerleri uygulandı. Folliküler neoplazmlar ve papiller karsinom grupları yaş, cinsiyet, tümör boyutu ve immunmarkerlerle boyanma özelliklerine göre karşılaştırıldı.Folliküler neoplazmlarla papiller karsinomlar arasında, yaş, cinsiyet, tümör boyutu açısından istatiksel anlamda, anlamlı fark saptanmadı. Hem folliküler neoplazmlar hemde papiller karsinomlar, literatür bilgileriyle uyumlu olarak orta yaş grubunda ve kadın cinsiyette daha sık görüldüğü saptandı.Folliküler neoplazmlarla papiller karsinomlar arasında, CD56 ekspresyonu açısından istatiksel anlamda anlamlı fark izlenmedi.Folliküler neoplazmlar ile papiller karsinomlar arasında HBME-1 ve p63 ekspresyonu yönünden istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. Bu markerlerin tiroid papiller karsinomlarının, özelliklede folliküler varyantlarının, folliküler neoplazmlardan ayrımında kullanılabilecek markerler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The prevalence of thyroid cancers is quite high. The rate of papillary thyroid cancer cases has significantly increased in the recent years. We frequently encounter differences of interpretation in the differentiation of papillary thyroid cancers, particularly of their follicular variants, from other follicular neoplasmsIn our study, we evaluated expressions of CD56, P63, and HBME-1 immunohistochemical markers in order to differentiate papillary thyroid carcinomas from follicular neoplasms. Between 2005 and 2008, 40 cases diagnosed with papillary carcinoma and 40 materials that belong to follicular neoplasm cases, consisting follicular adenoma, follicular carcinoma, and follicular tumors, of which malignity potentials have not been possible to be determined, were examined in Dicle University Medical School, Department of Pathology.Arithmetic means and standard deviation (SD) values for constant variables were used as defining statistics in our study. For the comparisons of the averages of the two groups, Student?s t tests comparing the means of two independent groups were used. Cross tables of discrete variables were prepared and analysis was conducted using the Yates corrected chi-square test.CD56, P63, HBME?1 immunohistochemical markers were applied to the selected paraffin blocks. Follicular neoplasms and papillary carcinoma groups were compared with regards to age, sex, tumor size, and staining with immune markers.There was no statistically significant difference between follicular neoplasms and papillary carcinomas in terms of age, sex, and tumor size. Both follicular neoplasms and papillary carcinomas were found to be more frequent in the middle age group and the female sex, in line with literature data.No statistically significant difference between follicular neoplasms and papillary carcinomas were observed in terms of CD56 expression.A statistically significant difference was found between follicular neoplasms and papillary carcinomas with regards to HBME-1 and p63 expression. We have concluded that these markers can be utilized in the differentiation of thyroid papillary carcinomas, particularly their follicular variants, from follicular neoplasms.