İnvaziv folliküler varyant papiller tiroid karsinomu (FVPTK), invaziv enkapsüle folliküler varyant papiller tiroid karsinomu (İEFVPTK) ve yeni bir antite olan papiller nükleer özellikli noninvaziv tiroid neoplazmlarında (NIFTP) morfolojik ve immunhistokimyasal analiz
Morphological and immunohistochemical analysis in encapsulate follicular variant papillary thyroid carcinoma (EFVPTC) , invasive follicular variant papillary thyroid carcinoma (FVPTC) and anew entity noninvaziv follicular thyroid neoplasm with papillary nuclear feature (NIFTP)
- Tez No: 508467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE OLTULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tiroid kanserleri en sık karşılaşılan endokrin organ kanserleridir. Bu oran her geçen gün giderek artmaktadır. Bunlar içerisinde Enkapsüle Folliküler Varyant Papiller Tiroid Karsinomları (EFVPTK) ise oldukça yavaş seyirlidir. Kapsüllü FVPTK ler invaziv ve noninvaziv olarak 2 ye ayrılır. Bunlardan noninvaziv olan grubun tanısı subjektif olsa da tanımlaması son derece önemlidir ve son yıllarda bu konu ciddi oranda çalışılmaktadır. Papiller Nükleer Özellikli Noninvaziv Foliküler Neoplazmı (NIFTP) bu çalışmalar sonucu yeni tanımlanan bir antitedir ve bir tümör öncülü gibi kabul edilmektedir. İnvaziv varyantlardan NIFTP nin ayrıştırılması için birçok çalışma ortaya konmaya başlanmıştır ve bu ayırıcı tanının yapılması oldukça önemlidir. Çünkü hasta EFVPTK yerine NIFTP tanısı alırsa kanser tanısı almamış olacak ve tedavisi-takibinde değişiklik olacaktır. Çalışmamızda 3 gruba ayrılan toplam 51 olguda CD44, p53, Kİ67, P27, HBME-1, Galectin-3, Sitokeratin19 ve CD56 markırları değerlendirildi. Gruplar, Grup 1; Papiller Nükleer Özellikli Noninvaziv Tiroid Neoplazmı (n:26), Grup 2; İnvaziv Folliküler Varyant Papiller Tiroid Karsinomu (n:15), Grup 3; Enkapsüle İnvaziv Folliküler Varyant Papiller Tiroid Neoplazmı (n:10) şeklinde belirlendi. NIFTP grubunda her olguda nükleer skor değerlendirmesi yapıldı. Elde edilen sonuçlar birbiri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. 3 grubun sonuçları birbiri ile karşılaştırıldığında CK19, HBME-1, CD56, CD44 boyanma yoğunluğu ve yüzdesinde, Gal-3 boyanma yoğunluğunda anlamlı farklılıklar saptandı. Grup 1 de diğer gruplara göre daha az oranda Sitokeratin-19, Galectin-3, HBME-1, CD44 ekspresyonu görülürken daha fazla oranda CD56 boyanması tespit edildi. P53, P27 ve ki67 boyamalarında ise gruplar arası aşikarekspresyon farklılığı saptanmadı. NIFTP grubunda P53 boyanması ile nükleer skor arasında ters bir korelsyon gözlendi. Sonuç olarak NIFTP grubunun Enkapsüle İnvaziv FVPTK ve İnvaziv FVPTK 'dan İHK olarak farklı sonuçları gözlendi. Enkapsüle İnvaziv FVPTK ve İnvaziv FVPTK gruplarında ise kendi aralarında benzer sonuçlar elde edildi. PTK'larında rutinde kullanılan immun boyamalardaki ekspresyon paternlerinin NIFTP olgularında farklılık gösterdiğinin belirlenmesine ilaveten CD44'ün tanıya giden süreçte patologlara yol göstereci olabilecek başka bir immun boyama olabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers are the most commen endocrine organ cancer and this rate is increasing day by day. In which Encapsulate Follicular Variant Papillary Thyroid Carcinoma (EFVPTC)s are quite slow(ındolent). EFVPTCs are divided into two as invasive and noninvasive. Although the diagnosis of the noninvasive group is quite subjectiveits definition is extremely important and in recent years this issue has been seriously studied. Noninvaziv Follicular Thyroid Neoplasm with Papillary Nuclear Feature (NIFTP) is the result of these studies as a new entity identified in recent years and is regarded as a tumor predecessor. A lot of studies have begun to unravel NIFTP from invasive variants. This definition emerging in studies is very important. and it is very important to make this differential diagnosis. Because if the patient instend of EFVPTC get NIFTP, cancer will not be recognized and treatment will change. In this study, Three groups, which are used as adjuncts in the identification of proliferation and oncogenesis CD44, p53, Ki67, P27 and papillary carcinoma which are mostly used in differential diagnosis of malignant and malignancy-predominant lesions, HBME1, Galectin-3, Sitokeratin19, CD56 markers were evaluated. Nuclear score assessment was also conducted in the NIFTP group. The results were compared with each other and immunohistochemical data were statistically investigated. Significant differences were detected in the intensities and percentages of CK19, HBME-1, CD56, CD44 staining and Gal-3 staining intensity when the results of all of groups were compared with each other. In group 1, cytokeratin-19, galectin-3, HBME-1 and CD44 expression were less lower than in the other groups, while CD56 staining was detected more frequently. P53, P27 and ki67 staining showed no obvious expression differences between the groups. An inverse correlation between P53 staining and nuclear score was observed in the NIFTP group. In conclusion, the NIFTP group showed different results as Encapsulated Invasive FVPTC and Common Invasive FVPTC as IHC. Similar results were obtained among the Encapsulated Invasive FVPTC and Widely Invasive FVPTC groups. In addition to determining whether the expression patterns of immunohistochemistry used in the PTCs differ in NIFTP cases, it was found that CD44 could be another immunohistochemistry stain that may lead pathologists during the diagnosis.