Tiroidin benign ve malign neoplazmlarının ayırt edilmesinde HBME-1, galektin-3, CK-19, emerin, CD56 ve caveolin-1'in ekspresyon profilleri
The expression profiles of HBME-1, galectin-3, CK-19, emerin, CD56 and caveoline-1 for di̇sti̇ngui̇shi̇ng beni̇gn and mali̇gn neoplasms of the thyroi̇d
- Tez No: 484903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HESNA MÜZEYYEN ASTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tiroid karsinomları en sık görülen malign endokrin tümörlerdir.Tüm kanserlerin yaklaşık %1'ini, kansere bağlı ölümlerin yaklaşık %0,2 sini oluştururlar.Tiroid karsinomlarının her birinin kendine özgü klinijk, radyolojik ve histopatolojik özellikleri olup, farklı tedavi yaklaşımları ve prognozlara sahip olmaları nedeniyle ayrımlarının çok iyi yapılması gerekmektedir. Tiroid bezinin benign ve malign lezyonlarının ayırt edilmesinde güçlükler yaşanmakta, çeşitli immunhistokimyasal yöntemlere başvurulmaktadır. Bu çalışmada 2007-2017 yılları arasında tiroidin benign ve malign neoplazmlarına ait 114 olgu incelendi. AİBÜ İzzet Baysal EAH Tıbbi Patoloji ABD arşivinden hazır boyalı preperatlar çıkarılıp yeniden değerlendirildi. HBME-1, Galektin-3, CK-19, Emerin, CD-56 ve Caveolin-1 immunhistokimyasal boyamaları yapıldı. Emerin için nükleer boyanma özellikleri incelendi. Diğerleri için her bir olguya ait preperatta immunhistokimyasal boyanma yaygınlığı ve şiddeti ayrı ayrı skorlanıp bu iki skor immunhistokimyasal boyanma derecesi olarak tek bir veriye dönüştürüldü. Olgulara ait yaş, cinsiyet gibi demografik özellikler, tümör çapı, tümörün fibröz bir kapsülle çevrili olması, kapsül invazyonu, lenfositik tiroidit zemini, bilateralite ve multifokalite, ektratiroidal yayılım ve servikal lenf nodu metastazı varlığının prognoza etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda tümör çapı arttıkça ekstratiroidal yayılımın arttığı, genç hastalarda tümör çapının daha büyük boyutlara ulaştığı, lenfositik tiroiditin eşlik ettiği Papiller Tiroid Karsinomları'nda multifokalite ve bilateralite sıklığının arttığı görülmüştür. Papiller Tiroid Karsinomları'nda fibröz bir kapsülle çevrili tümör varlığı özellikle Folliküler Varyant'ta sıklıkla izlenirken, kapsül invazyonu ile prognoz arasında ilişki saptanmamıştır. Galektin-3, CK-19, HBME-1 pozitifliği ve CD56 ile ekspresyon kaybı Papiller Tiroid Karsinomları'nı ayırt etmede en değerli immünhistokimyasal belirteçlerdendir. Şüpheli nükleer özelliklere sahip olan olgularda Emerin ile boyanma nükleer detayları göstermek açısından son derece faydalı olacaktır. Caveolin-1 özellikle Papiller Mikrokarsinomlarda yüksek duyarlılığa sahiptir. 'Malignite Potansiyeli Belirsiz İyi Diferansiye Tümör' tanısı düşünülen olgularda Caveolin-1 başka bir tanıya yönlenmede etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers are the most frequent malign endocrine tumours. They form about 1% of all cancers and about 0,2% of the cancer-related mortality. Because of the fact that each of the thyroid carcinomas has distinctive clinical, radiological and histopathological features and has different therapeutic approaches and prognosis, their differentiation must be performed well. There are difficulties in differentiation of benign and malign lesions of thyroid gland and several immunohistochemical methods are employed. In this study, 114 cases on benign and malign neoplasms of thyroid between the years of 2007-2017 are researched. The ready coloured preparates are revaluated from the archive of Pahologhy Department of Abant İzzet Baysal University, Education and Resarching Hospital. HBME-1, Galektin-3, CK-19, Emerin, CD-56 and Caveolin-1 are stained immunohistochemically. The nuclear colouration features are researched for Emerin, for the others the prevalence and severity of immunohistochemically staining are scored separately in the preparates which belong to each case and this two scores are transformed into a single parameter as a degree of immunohistochemically staining . Effects of the existence of demographic features such as age and sex, tumor size, tumor surrounded by a fibrous capsule, capsule invasion, lymphocytic thyroiditis zone, bilaterality and multifocality, extrathoracic spread and cervical lymph node metastasis about the cases on prognosis have been investigated. At the end of the study, it has been observed that extrathyroidal spreading increases as the tumor diameter increases, in younger patients the tumor diameter reaches a larger diameter, the frequency of multifocallity and bilateralitty in Papillary Thyroid Carcinoma's accompanied by lymphocytic thyroiditis increases. While the existence of tumor surrounded by a fibrous capsule in Papillary Thyroid Carcinoma is observed frequently in Folliculary Variant especially, the relationship between capsule invasion and prognosis is not found. The positivity of Galektin-3, CK-19, HBME-1 and the loss expression with CD56 are the most valuable immunohistochemically markers to distinguish Papillary Thyroid Carsinoma's. Staining with Emerin in cases with suspicious nuclear characteristics will be extremely useful interms of showing nuclear details. Caveolin-1 has high sensitivity especially in Papillary Microcarsinoma's. Caveolin-1 can be effective in directing to another diagnosis in the cases of Well Differentiated Tumor of Uncertain Malignant Potential Thyroid.