Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda akut koroner sendromun erken tanısında kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein'in (H-FABP) rolü, troponin ve CK-MB ile karşılaştırılması
Role of heart type fatty acide binding protein(H-FABP) in early detection of acute coronary syndrome in the patient presenting with acute chest pain at an emergency room and its comprasion with troponin and CK-MB.
  1. Tez No: 225284
  2. Yazar: AYHAN ÖZHASENEKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ORAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan koroner arter hastalıklarının en büyük grubunu oluşturan akut koroner sendromların erken tanı ve tedavisi mortalite ve morbidite açısından büyük bir öneme sahiptir.Bu çalışmanın amacı, AKS'ların erken tanısında H-FABP'nin CK-MB ve troponin I'ya göre kardiyosensitivite ve spesifitesini belirlemektir. Acil servisimize, şikayetlerinin başlangıcından itibaren ilk 6 saat içerisinde, göğüs ağrısı ile başvuran 83 hastadan AKS tanısı alan toplam 65 hasta prospektif olarak çalışılmıştır. H-FABP'nin kantitatif ölçümleri için başvuru sırasında kan numuneleri alınmıştır. Sonuçlar aynı sırada alınan diğer rutin kardiyak belirteçlerle (CK-MB, Troponin I) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. H-FABP 65 hastanın 58'inde (%89) ilk 6 saatte pozitifti. H-FABP 58 hastanın 25'inde (%43) ilk 3 saatte pozitifken, 33 (%56) hastada 3-6 saatte pozitif oldu. Buna karşın CK-MB 57 (%87) hastada ilk 6 saatte pozitif iken, bunların 22'si (%38) ilk 3 saatte, 35'i (%61) 3-6 saatte pozitif oldu. Troponin I 30 (%46) hastada ilk 6 saatte pozitif iken, bunların 4'ü (%13) ilk 3 saatte, 26'sı (%86) 3-6 saatte pozitif oldu.Elde ettiğimiz sonuçlara göre; H-FABP, CK-MB' den ilk 3 saatte daha sensitif (%100-%81) ve daha spesifik (%75-%16) bulunmuştur. H-FABP troponin I ile karşılaştırıldığında ilk 3 saatte aynı sensitivitede fakat daha spesifik (%75-%20) bulunmuştur. İlk 6 saatteki sonuçlarımıza göre; H-FABP, sırasıyla CK-MB ve troponin I' dan daha sensitif (%98 - %86 - %77) ve daha spesifik (%71 - %52 - %20) olarak bulunmuştur.Elde ettiğimiz sonuçlar ve literatürlerdeki diğer çalışmalarla birlikte değerlendirildiğinde akut koroner sendromun erken dönem tanısında H-FABP'nin CK-MB ve troponin I'dan daha yararlı olduğu düşüncesine varıldı.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome is the major group of coronary arterial diseases also this disease is the major reason of death nowadays, therefore the early diagnose and therapy is very important for mortality and morbidity.The aim of this study is comparing H-FABPs cardiac sensitivity and specifity with CKMB and troponin. 85 patients were admitted to emergency service with chest pain in the initial 6 hours and 65 were diagnosed as acute coronary syndrome was included to the study prospectively.Blood samples were received for the quantitative measurement of H-FABP during the admission. Results were compared with the routine cardiac markers taken at the same time. H-FABP was positive in 58 of 65 patients in the initial 6 hours. H-FABP was positive in 25 patients in the initial 3 hours and was positive in 33 patients in 3-6 hours period. CKMB was positive in 57 patients in initial 6 hours, it was positive in 22 patients in initial 3 hours and 35 patients were positive in 3-6 hours period. Troponin I was positive in 30 patients in the initial 6 hours; only 4 patients were positive in the initial 3 hours and 26 patients were positive during the 3-6 hours period.In our study we found that H-FABP is more sensitive and specific then CKMB in initial 3 hours also H-FABP was more specific and sensitive then CKMB and Troponin I in the initial 6 hours.According to our study and literature H-FABP was considered as more useful then CKMB and Troponin I in early diagnose of acute coronary syndrome.