Psoriasisli hastalarda lipid profili ve insülin direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of lipid profile and insulin resistance in patients with psoriasis
- Tez No: 225289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Psoriasis kronik multifaktöryel deri hastalığıdır ve obesite, anormal lipid profili ve insülin duyarlılığı ile birlikte olabilir.Bu çalışmada, yeni psoriasis tanısı almış veya en az 6 aydır sistemik, 3 aydır topikal tedavi kullanmayan hastalarda, hiperlipidemi ve insülin direnci yapabilecek sekonder sebepler dışlandıktan sonra lipid profili ve insülin direncinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma kapsamına Aralık 2005?Mayıs 2008 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran 48 psoriasis tanısı alan /almış hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak 50 sağlıklı birey rastgele olarak seçildi ve çalışmaya alındı. Her iki grup cinsiyet, yaş ve vücut kitle indeksi açısından benzer özellikteki bireylerden oluşturuldu. Psoriasisli hastalar ve kontrol grubu lipid profili ve HOMA-IR değerleri açısından karşılaştırıldı.Psoriasisli hastalar ve kontrol grubu arasında lipid profili ve HOMA-IR değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).Sonuç olarak, çalışmamızda psoriasisli hastaların lipid profili ve insülin direnci değerlendirilirken, sonuçları etkileyebilecek sekonder faktörlerin dışlanmasıyla kontrol grubuna göre farklılık görülmemesi, psoriasis ile birlikte görülebilen hiperlipidemi ve insülin direnci oluşumunda başka faktörlerin etkili olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, multi factorial inflammatory skin disease and has been associated with abnormal lipid metabolism, obesity and insülin sensitivity.In this study, in patients recently diagnosed with psoriasis, or who had not received any systemic treatment for six months and topical treatment for 3 months, we aimed to evaluate lipid profile and insulin resistance after excluding secondary causes that might result in hyperlipidemia and insulin resistance.A total of 48 patients who applied to Dermatology Polyclinic, Medical Faculty, Dicle University between December 2005 and May 2008, and who were diagnosed with psoriasis were included into the study. As control group, 50 healthy subjects were included into the study. Both groups were formed from among individuals with similar characteristics; in terms of sex, age and body mass index. Patients with psoriasis and controls were compared in terms of lipid profile and HOMA ? IR values.There were not any significant difference in lipid profile and HOMA ? IR values between the two groups (p>0,05).In conclusion, statistically, we could not determine any significant difference between psoriasis and control group patients according to their lipid profile and HOMA-IR values. This results supports the opinion that some other factors may be effective in the development of hyperlipidemia and insulin resistance in psoriasis patients.