Psoriasisli hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinin framingham risk skoru ve ayak bileği-kol indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk factors with the framingham risk score and ankle-brachial index
- Tez No: 340852
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMER GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda, psoriasisli hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinin Framingham Risk Skoru ve Ayak bileği-kol İndeksi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca kalp damar hastalıkları açısından risk teşkil etmesi nedeniyle hastalarda metabolik sendrom kriterleri, serum CRP düzeyleri ve sigara kullanımı ile psoriasisteki sistemik inflamasyonun süresi ve PASI veya VYA ile belirtilen şiddetinin kardiyovasküler riske etkisi de değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvurarak klinik ve/veya histopatolojik olarak psoriasis vulgaris tanısı almış 50 hasta ile poliklinik muayenesi sonucu kronik inflamatuar patoloji saptanmayarak psoriasis dışı tanılar almış, yaş ve cinsiyet uyumlu 50 kontrol hastası dahil edimiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, boy, kilo, bel çevresi verileri, vücut kitle indeksi, bel-kalça oranı, kol ve ayak bileği tansiyonları, açlık kan şekeri, lipid profili ve CRP değerleri ile sigara kullanımı ve eşlik eden sistemik hastalık öyküleri not edilmiştir. Psoriasis hastalarında ek olarak hastalık süresi, PASI ve VYA da kaydedilmiştir. Hastaların FRS ve ABİ değerleri hesaplanmış, ayrıca metabolik sendrom olup olmadığı da kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 20.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hastaların bel çevresi ortalaması kontrollere göre daha yüksek olup bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,033). Hastaların VKİ de kontrollere göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p=0,014). Gruplar ek hastalıklar açısından karşılaştırıldığında hasta grubunda psoriasise eşlik eden hastalık oranı anlamlı olarak fazlayken (p=0,030) ek hastalıklardan kardiyovasküler risk açısından anlamlı olan diyabet ve hipertansiyon ayrıca gruplandırıldığında hastalar ve kontroller arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to investigate cardiovascular risk factors in patients with psoriasis, using the Framingham Risk Score (FRS) and Ankle-Brachial Index (ABI). Additionally, because they contribute to the risk of cardiovascular diseases, criteria of metabolic syndrome, serum CRP levels and smoking habits, as well as the effects of the duration of the systemic inflammation in psoriasis, PASI and body surface area, on the cardiovascular risk have also been evaluated. Materials and Methods: Fifty patients with psoriasis vulgaris and 50 control patients, from the Dermatology outpatient clinic of Celal Bayar University Hospital, who were diagnosed with a skin disease other than psoriasis (also not chronic inflammatory) and matching in age sex, were enrolled in our study. Age, sex, height, weight, waist circumference, body mass index, waist-hip ratio, ankle and brachial blood pressures, fasting blood glucose, lipid profile and CRP values as well as cigarette consumption of the participants and history of other chronic systemic diseases were recorded. Disease duration, PASI and body surface area were additionally recorded for patients with psoriasis. FRS and ABI values were calculated and whether or not the participants had metabolic syndrome was noted. Statistical analysis were made using the SPSS 20.0 program. Results: In our study, the average waist circumference of the psoriatic patients was higher than the control group and the difference was statistically significant (p=0,033). Patients? body mass index was also significantly higher than the control group (p=0,014). When the groups were compared in terms of other chronic systemic diseases, psoriatic patients had significantly more accompanying diseases (p=0,030) however when the groups were compared separately for diabetes and hypertension, which are major risk factors for cardiovascular events, no difference was noted among the groups. Smoking ratios were considerably higher in patients with psoriasis.