Orta veya şiddetli plak tip psoriasis hastalarında kullanılan TNF alfa inhibitörleri (adalimumab/etanercept) ve metotreksat tedavilerinin, insulin direncine olan etkileri
The effects of tnf-alpha inhibitors and methotrexate treatments on insulin resistance in moderate or severe plaque psoriasis patients
  1. Tez No: 497737
  2. Yazar: DAMLA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ORTA - ŞİDDETLİ PLAK TİP PSORİASİS HASTALARINDA, TNF ALFA İNHİBİTÖRLERİ VE METOTREKSAT TEDAVİLERİNİN İNSULİN DİRENCİNE ETKİLERİ ÖZET Amaç: Psoriasis; genetik ve çevresel komponentler ile ilişkili kronik sistemik inflamatuar bir hastalıktır. Kronik inflamasyon; erken dönemde endotelyal disfonksiyon, insulin direnci ve ateroskleroz gelişimine neden olurken, uzun dönemde kardiyovasküler hastalıklar ve metabolik sendrom gibi komplikasyonlarının ortaya çıkmasına neden olur. Literatürde erken dönemde başlanan tedaviler ile kronik inflamasyonun azaldığı, deride iyileşme olurken endotelyal disfonksiyon ve insulin direnci gelişiminin de engellendiği gösterilmiştir. Bizim bu çalışmadaki amacımız; orta veya şiddetli plak tip psoriasis hastalarında kullanılan TNF alfa inhibitörleri (Adalimumab/Etanercept) ve metotreksat tedavilerinin, insulin direncine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi (S.B.Ü) Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne Aralık 2016-Aralık 2017 tarihleri arasında başvurmuş, 18-65 yaş aralığında, orta veya şiddetli plak tip psoriasis tanısı almış çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmayı kabul eden 32 hasta dahil edildi. Hastalık şiddeti; Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) ile hesaplandı. Hastalardan, tedavi başlangıcında ve tedavinin onikinci haftasında açlık kan glukozu ve insulin düzeyleri istendi. İnsulin direnç indeks (HOMA-IR) seviyeleri; (serum glukozu/18 x insulin)/22,5 formülüne göre tedavi başlangıcında ve tedavinin onikinci haftasında hesaplandı ve gruplar arası değerler karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz; Student t testi, Mann Whitney U testi ve Ki kare analizi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 32 hasta (19 erkek, 13 kadın) dahil edildi. 15 hastaya TNF alfa inhibitörü, 17 hastaya metotreksat tedavisi başlandı. Metotreksat tedavisi başlanan hastaların yaş ortalaması 33,8±10,5, vücut kitle indeksi (VKİ) 23,4±2,9, bel çevresi 85,6±11,6 saptandı. TNF alfa inhibitörü tedavisi başlanan hastaların yaş ortalaması 34,0±11,1, vücut kitle indeksi (VKİ) 25,4±3,6, bel çevresi 94,9±11,4 saptandı. Metotreksat tedavisi alan hastaların başlangıç PAŞİ ortalamaları 15,4±7,4 iken 12 haftalık tedavi sonrası 2,6±2,4 saptandı. TNF alfa inhibitörü tedavisi alan hastaların başlangıç PAŞİ ortalamaları 15,4±7,4 iken 12 haftalık tedavi sonrası 2,0±2,2 saptandı. Tedavi gruplarının tedavi öncesi ve sonrası PAŞİ ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,200 p=0,391).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Psoriasis; is a chronic systemic inflammatory disease associated with genetic and environmental components. Chronic inflammation; leads to the development of endothelial dysfunction, insulin resistance and atherosclerosis in the early stages, while causing complications such as cardiovascular diseases and metabolic syndrome in the long term. In the literature, it has been shown that chronic inflammation is reduced, endothelial dysfunction and insulin resistance development are prevented with early treatment. Our purpose in this study is to compare the effects of TNF-alpha inhibitors (Adalimumab / Etanercept) and methotrexate treatments on insulin resistance in moderate or severe plaque psoriasis patients. Material and Method: Thirty-two patients were accepted in the study among those who referred to the Dermatology outpatient clinic of University of Health Sciences, Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between December 2016 and December 2017, aged 18 or above and diagnosed with moderate or severe plaque psoriasis, met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. Disease severity was evaluated with the Psoriasis Area and Severity Index (PASI). Fasting glucose and insulin levels were assessed at the baseline and at 12 weeks after treatment. Homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) levels were calculated according to (serum glucose/18 x insulin)/22,5 formula at baseline and at 12 weeks after treatment and an inter-group evaluation was conducted. Statistical analyses were made by Student t test, Mann-Whitney U test and Chi-Square analysis. Results: Our study included 32 patients (19 male, 13 female). The mean age of the patients was 33,9 ± 10,6 and the mean body mass index (BMI) was 24,3 ± 3,3. The mean PASI was 13.6 ± 6.8 at baseline, and the mean duration of disease was 135.6 ± 68.7 months. There was no statistically significant difference in PASI between treatment groups before and after treatment (p = 0,200 p = 0,391).