Pulmoner emboli ön tanısıyla gelen hastalarda derin ven trombozu tanısında indirekt bt venografi ile venöz renkli doppler us karşılaştırılması
- Tez No: 225288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN NAZAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Pulmoner embolizim (PE) ve derin ven trombozisi (DVT) bir hastalığın iki farklı komponenti olduğu bilinmektedir. Venöz tromboembolizim dünyada milyonlarca insanı tehdit eden ve ciddi koplikasyonlara yol açan bir hastalıktır. Pulmoner embolizim ve derin ven trombozu genellikle farklı zamanlarda, farklı yöntem ile ayrı ayrı incelenmektedir. Son yıllarda, PE'ye yönelik BTA yapılan hastalarda, diyafragma seviyesinin altındaki venöz yapılar, ek kontrast madde verilmeden venöz yapılarda yeterli opasifikasyonun sağlanacağı düşünülerek belli bir süre beklendikten sonra elde olunan BT venografi (BTV) kesitleri ile değerlendirilmektedir. İndirekt BT venografi olarak adlandırılan bu yöntemle PE'ye neden olabilecek derin venöz sistem içindeki trombüsler, pulmoner BTA'nın hemen sonrasında, ek kontrast madde kullanılmasına gerek kalmadan incelenebilmektedirBu çalışmanın amacı pulmoner emboli şüpheli olgularda alt ekstremiteleri RDUS ve indirekt BT venografi ile değerlendirilen olgularda her iki yöntemin DVT tanısındaki yerini araştırmaktır.Pulmoner emboli kuşkusu olan 157 olgu çalışma kapsamına alındı. Her olguda kombine BT pulmoner anjiografi-indirekt BT venografi uygulandı, ve BT venografi sonucundan habersiz ilk bir saat içinde alt ekstremite RDUS incelemesi yapıldı. Elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında, her iki yöntem arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.Sonuç olarak pulmoner emboli düşünülen hastalarda BT anjigrafiyi takiben yapılan indirekt BT venografi alt ekstremite derin ven trombozis tanısında etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary Embolism(PE) and Deep Venous Thrombosis(DVT) are known to be two separate components of a single disease. Venous Thrombo-embolism is a disease that threatens millions of people throughout the world, resulting in serious complications. PE and DVT are usually examined at different times through different methods. In recent years, in patients on whom CTA is performed aimed at PE, venous structures below the diafhragma have been evaluated by CT venography (CTV) sections obtained after a given period of time, considering that adequate opafication can be achieved in venous structures without administering additional contrast substance. Through this system, thromboses within deep venous system that may lead to PE can be assessed immediately after pulmonary CTA without using additional contrast substance.The aim of this study is to determine the place of both methods in the diagnosis of DVT in cases suspected of PE, and whose lower extremities are evaluated by RDUS and Indirect CT venography.A total of 157 cases suspected of PE were included into the study. In each case, CT pulmonary angiography+Indirect CT venography was performed, and within the first one hour, we investigated lower extremity RDUS, unaware of the result of venography. When the results obtained were compared, no significant difference was determined between the two methodsIn conclusion, indirect CT venography, which is performed soon after CT angiography, is an efficient method in the diagnosis of lower extremity deep venous thrombosis in patients suspected of PE.