Akut bruselloz hastalarında prolidaz enzim akvite düzeyleri
The prolidase enzyme levels in patients with acute brucellosis
  1. Tez No: 225298
  2. Yazar: AHMET BAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bruselloz, primer olarak evcil hayvanları etkileyen ve hayvanlardan insanlara bulasan bir enfeksiyondur. Enfeksiyon taze pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri ya da enfekte hayvanlarla direkt temas sonucu oluşabilir. Brusella enfeksiyonunda çok farklı klinik görünümler rapor edilmiştir. Brusellozlu vakalarda %5-10'a varan çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlar arasında vertebra osteomyeliti, epididimo-orşit, granulomatöz hepatit, nörobrusella (davranis bozukluklarindan ağır meningoensefalit ya da periferik nöropati/radikulopatiye kadar değişebilen klinik görünüm) enfektif endokardit, mikroanjiopatik hemolitik anemi ve derin ven trombozu sayılabilirVücut proteinlerimizin %30 gibi büyük bir miktarını oluşturan ve özellikle ekstrasellüler matriksin temel bileşeni olan kollajenin yapısındaki amino asitlerin yaklaşık %25'ini prolin ve hidroksiprolin amino asitleri oluşturmaktadır. Bu iki amino asiti içeren dipeptid ve tripeptidleri yıkan tek enzim olması nedeniyle prolidaz kollajenin yıkımında ve prolinin kollajen yapımı döngüsüne yeniden katılımında aktif görev almaktadır. Bu nedenle de prolidaz aktivitesinin kollajen yıkım ve yeniden yapım (turnover) hızıyla direkt olarak ilişkili olması beklenir. Kemik, diş, tendon, deri ve damarlar gibi bir çok dokuda yaygın olarak yeralan ve ekstrasellüler matriksin temel yapısal bileşeni olan kollajenin pek çok sistem ve organ patolojisinde hasara uğraması beklenirBruselloz kronikleşebilen ve çok yaygın doku tutulumu yapabilen bir hastalıktır. Bu nedenle de kollajen hasarının olması çok muhtemel gözükmektedir ve henüz bu konuda yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle yapacağımız bu çalışmada bruselloz hastalarında kollajen metabolizmasında değişiklik olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Kollajen yapısındaki prolinin glisil ile yaptığı peptid bağını yıkan tek enzim olmasından dolayı prolidaz aktivitesinin kollajen metabolizması veya turnover hızı ile direkt olarak ilişkilidir. Biz bu çalışmada brusellozun neden olabileceği kollajen dokusu hasarının var olup olmadığını araştırmanın yanısıra, eger varsa akut brusellozlu hastalarda ve sağlıklı kontrol vakalarında kan prolidaz enzim aktivite düzeylerini tayin edip birbiriyle mukayese ederek incelemiş olacağız.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is an infection which affects primarily domestic animals and spreads human being from animals. Infection may happen with non-pasteurized milk and milk products or by direct contact with infected animals. Different clinical aspects have been reported in brucella infections. Assorted complications may be seen up to %5-10 in brucella patients. These include; osteomyelitis of vertebrae, epididymorshitis, granulomatous hepatitis, neurobrucella (different clinical views from behavioral disorders to severe meningo-encephalitis, or peripheric neuro-radiculopathy), infective endocarditis, microangiopathic hemolytic anemia and deep vein thrombosisThe 25% of amino acids, in the structure of collagen which constitutes the huge amount of (30%) our total body proteins, are composed of prolin and hydroxyprolin. Since the prolidase is being the unique enzyme degrading dipeptides and tripeptides which are containing both of those 2 amino acides, it has an important active mission in collagen degradation and re-joining of prolin in to loop of collagen production. Because of this, it is anticipated that prolidase activity should directly be related with collagen degradation. As being a component of many tissue structures like bone, tooth, tendon, skin and vessels and a basic element of extracellular matrix, it is expected that collagen should be damaged in case of many organ and system disordersBrucellosis is a disease that may become chronic and affect a lot of tissues. So collagen damage is very likely in the presence of brucellosis and any study on this topic could not be found in the literature. Furthermore, the topic of ?is there any relation between agglutination test which is used in the diagnosis of the disease, and collagen destruction? could not been lightened yet. Since prolidase is being the unique enzyme breaking the peptide bound between the prolin and glycine, it is expected that prolidase activity should directly be related with collagen metabolism and turnover (loop of degradation and re-production) rate. In this study we will be investigated if the possible collagen destruction by brucella exists or does not exist and if exists; is it related with the severity of the disease. Also, they will be investigated by both determining and comparing the level of blood prolidase activities in brucella patients and healthy control cases.