Fonksiyonel konstipasyon ve konstipasyon baskın irritabl barsak sendromlu hastalarda kolon transit zamanı
Colon transit time in patients with functional constipation and constipation predominant irritabl bowel syndrome
  1. Tez No: 225321
  2. Yazar: MOHAMMAD MUSTAFA OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KANDİLCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Roma II kriterlerine göre fonksiyonel konstipasyon veİBS-C olarak değerlendirilen hastalara radyoopak marker ile kolon transit zamanı ölçümü yaptık. Fonksiyonel konstipasyonlu 15, İBS-C'li 15hasta çalışmaya alındı. Fonksiyonel konstipasyonlu, İBS-C'li hastalara 7 gün boyunca 30 g/gün lifli diyet sonrası radyoopak marker verdik. Marker verilmesini takiben 5. günde hastalara ayakta direk karın grafisi çekip kolonda ve rektosigmoidde bulunan markerları saydık.Fonksiyonel konstipasyonlu 15 hastanın 4'ünde (%27) ve İBS-C'li 15 hastanın 1'inde (%7) kolon transit zamanını uzamış olarak bulduk. Yaşla uzamış kolon transiti arasında korelasyon saptadık.Sonuç olarak fonksiyonel konstipasyonlu hastalarda kolon transit zamanında uzama İBS-C'li gruba oranla daha sık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we studied colon transit time by using radyo-opaque markers in patiens with functional constipation and constipation predominant irritable bowel syndrome according to Roma II criteria.15 patients with functional constipation and 15 patients with IBS-C were studied. In our study we give 30g/day fiber in diet for 7 days before taking the radio-opaque markers. The patients ingested markers and on the fifth day a plain abdominal radiograph was performed and the markers on the colon and rectosigmoid were counted.We found longer colonic transit times in 4 of the 15 (%27) patients with functional constipation and 1 of the 15 (%7) patients with IBS-C. We decide that there is a correlation between age and longer colonic transit times.Consequently, we found that prolonged colonic transit time is sık in functional constipated patients than patients with IBS-C.