Açıklanamayan infertilite olgularında endometriumdaki imprint genlerin ekspresyonu
Expression of imprinted genes among couples with unexplained infertility
  1. Tez No: 225324
  2. Yazar: ÜMİT KORUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ASYALI BİRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genetics, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İmplantasyon, embryo ile endometrium arasındaki kompleks ve sofistike ilişkinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ilişkiyi etkileyen hücresel mekanizmalar çok çeşitlidir. Bir çok molekülün rol oynadığı implantasyon olayını çok sayıda gen kontrol etmektedir. İmprint (damgalanmış) genler, implantasyonda önemli rol oynadıkları düşünülen genlerdir. H19 ve IGF-2 üzerinde en çok çalışılmış, önemi çeşitli çalışmalarda ortaya konmuş damgalanmış genlerden ikisidir. H19 ve IGF-2 genlerinin postnatal hayatta birçok dokuda ekspresyonlarının azalıp kaybolma noktasına gelirken endometriumda belirgin derecede eksprese edilmeleri ve özellikle de ekspresyonlarının menstrüel siklusun fazlarıyla uyumlu olarak değişmesi ve geç sekretuar dönemde zirve yapması bu genlerin implantasyonda görev alabileceklerini düşündürmektedir. Siklusun 21. günüyle siklusun sonu arasında en üst düzeyde eksprese edilen H19 ve IGF-2'nin implantasyonun embryo tarafında önemli rolü olduğu zaten bilinirken, endometrium tarafındaki fonksiyonları araştırılmamıştır.Bu noktadan yola çıkarak, bu çalışmada, açıklanamayan infertilitesi olup daha önce en az 3 başarısız intrauterin inseminasyonu olan hastalardan siklusun geç sekretuar döneminde alınan endometrial biopsilerdeki IGF-2 ve H19 ekspresyonunun, fertilite sorunu olmayan kadınlardan siklusun geç sekretuar döneminde alınan endometrial biopsilerdeki IGF-2 ve H19 ekspresyonuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. İmprint (damgalanmış) genlerin ekspresyonlarının açıklanamayan infertil grupla fertil grupta faklı olup olmadığını araştırmaya yönelik bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştır. Literatürde, bu konuyla ilgili yapılmış olan bu ilk çalışmada biz, elde edilen sonuçların ?açıklamayan infertilite?si olan hastaların infertilitesini açıklama çabalarına yeni bir bakış açısı getirmesini ve üzerinde çok az çalışılmış bu alanda yeni gelişmeleri tetiklemesini amaçladık.H19 geninin mRNA düzeyinde ifadelenmesinin hasta grubunda kontrol grubuna göre yaklaşık 4 kat daha az olduğu görüldü (ifadelenme oranı= 0.237). Hasta grubundaki mRNA ifadelenmesindeki bu azalma istatistiksel olarak da anlamlı bulundu (p=0.0001). Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında IGF-2 mRNA ifadelenmesinde de istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlendi (p=0.015). Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hasta grubundaki IGF-2 mRNA ifadelenmesinin yaklaşık 1.5 kat arttığı belirlendi (ifadelenme oranı=1.557).Biz bu çalışmada, maternal eksprese olan H19'un açıklanamayan infertil grupta kontrol grubuna göre ekspresyonunun belirgin olarak daha düşük ve paternal eksprese olan IGF-2'nin açıklanamayan infertil grupta kontrol grubuna göre ekspresyonunun belirgin olarak daha yüksek olduğunu tespit ettik. İmplantasyon için önemli olan bu iki genin ekspresyonlarının infertil grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak farklı olması bu hastaların infertilitelerinin zemininde yatan olası bir genetik temeli düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Implantation is a result of the complicated and sophisticated interaction between the human embryo and the uterine endometrium. Diverse cellular mechanisms interfere with this interaction. These various mechanisms are governed by different genes. Imprinted genes are thought to play an important role in implantation. H19 and IGF-2 are two imprinted genes which have been extensively studied. These genes are thought to take place during implantation as they remain to be expressed in uterine endometrium although their expression is scanty in most tissues during postnatal life and their expression is strictly dependent on the menstruel cycle and peaks during the time period of luteal phase consistent with the ?implantation window?. Besides, these genes have been previously shown to be important fort he fetal part of the implantation. However, their importance for the endometrial part of the implantation has not been researched in the literature up to now.Based upon this finding, this study aimed to compare expressions of H19 and IGF-2 in endometrial tissue of women with unexplained infertility and in endometrial tissue of women with no fertility problem. A study comparing endometrial expressions of H19 and IGF-2 in women with unexplained infertility and in women with no fertility problem has not been performed till now. In this first study, we aimed to bring a new sight to the underlying factors of unexplained infertility and to trigger new developments in this field.mRNA expression of the gene H19 was 4 times less among women with unexplained infertility as compared to the women with no fertility problem (rate of expression=0.237). This decrease in mRNA expression in the group of women with unexplained infertility was found to be statistically significant (p=0.0001). Comparison of both groups with regard to the expression of IGF-2 also revealed a stasitically significant difference (p=0.015). mRNA expression of IGF-2 was 1.5 times more in the group with unexplained infertility as compared with the control group.This study demonstrated a significantly less expression of maternally expressed H19 and a significantly more expression of paternally expressed IGF-2 in women with unexplained infertility as compared with the control group. This significant difference in the expression of these two imprinted genes important for the implantation between women with unexplained infertility and women with no fertility problem pointed to a possible genetic basis for unexplained infertility.