Kronik B hepatitli olguların karaciğer dokusu istirahat stat protein profili
Resting signal transducer and activator of transcription (stat) profile in liver biopsies of patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 225334
- Danışmanlar: PROF. SEREN ÖZENİRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Kronik B hepatitili olguların karaciğer dokusunda istirahat STAT protein profilini belirlemek ve bu proteinlerle ALT değerleri, hepatit B virus DNA seviyeleri ve karaciğer histolojisi arasında ilişkiyi araştırmak.TEMEL BİLGİ: Hepatits B virus ile host etkileşimi esnasında aktive fosforile STAT proteinlerinin bir çok yolağın regülasyonunda görev aldığına dair artan miktarlarda veri ile karşılaşılmaktadır. Yakın zamanda istirahat formu olan fosforsuz STAT(u-STAT) proteinlerinin aktifleşmeyi bekleyen intrasitoplazmik latent aracılar olmaktan öte, doğrudan gen ekspresyonlarında rollerinin olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada kronik B hepatitinde u-STAT profili çalışılmış, klinik önemi olan çeşitli determinantlarla ilişkisi araştırılmıştır.HASTALAR VE YÖNTEM: Önceden tedavi almamış ardışık kronik hepatit B enfeksiyonlu toplam 35 hasta(28 olgu HBeAg negative, 7 olgu HBeAg pozitif) karaciğer biyopsisi yapılarak çalışmaya alındı. Karaciğer dokusunda immünhistokimyasal boyamayla u-STAT1, u-STAT2, u-STAT3, u-STAT4, u-STAT5B ve u-STAT6 ekspresyonu değerlendirildi. STAT ekspresyonlarıyla viral yük, ALT değerleri ve İshak histolojik skorlaması arasında istatiksel ilişki araştırıldı.BULGULAR: 19'u erkek, 16'sı kadın 35 karaciğer biyopsisinde u-STAT1, u-STAT2, u-STAT3, u-STAT4, u-STAT5B ve u-STAT6 ekspresyonu sırasıyla %57, %23, %46, %66, %35 ve % 86 oranındaydı. u-STAT1 ve u-STAT2 birlikte %29 olguda negatifti. ALT değeri normal ve yüksek gruplar arasında u-STAT4, u-STAT6 ile u-STAT1 ve u-STAT2 birlikteliği açısından anlamlı farklılık saptandı. HBV DNA titresi ile u-STAT6 arasında da ilişki olduğu bulundu. Ayrıca nekroinflamatuvar aktivite açısından u-STAT2, u-STAT3 ve u-STAT4 ekspresyonlarının anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edildi.SONUÇ: Bu çalışma kronik B hepatitinde aktif olan kısmının yanısıra, STAT sisteminin istirahat kısmının da devrede olduğunu gösteren bir ilk çalışmadır. STAT ekspresyon profilinin anlaşılması kronik B hepatitinde patogeneze yönelik ileriki çalışmalara yön verebilir, Jak-STAT sistemi hedefli tedavi uygulamalarında yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: To determine the characteristics of resting STAT proteins in patients with chronic hepatitis B and to study the relationship between these proteins and ALT levels, Hepatitis B Virus(HBV) DNA levels and liver histology.BACKGROUND: Increasing evidence demonstrates that activated phosphralayted-STAT proteins can regulate many pathways important in virus-host interaction.Recently it has been found that some resting unphosphorylated-STAT(u-STAT) proteins also play important roles in mediating gene expression instead of waiting as latent intracytoplasmic signalling mediators. We therefore studied the u-STATs profile and their relationships with some clinical significant determinants in the chronic hepatitis B patients.METHODS: A total of 35 (28 HBeAg negative, 7 HBeAg positive) unselected consecuitive treatment naive patients chronically infected with HBV underwent liver biopsy.Liver tissue biopsies were examined for the presence of unphosphorylated STAT1, STAT2, STAT3, STAT4, STAT5B, STAT6 expression using immunohistochemical staining. The associations between the immunostaining and viral loads and ALT levels and liver histology (Ishac scorring) were analyzed.RESULTS: Of the 35 liver biopsies examined (19 male, 16 female), 57%, 23%, 46%, 66%, 35%, 86% was positive for u-STAT1, u-STAT2, u-STAT3, u-STAT4, u-STAT5B, u-STAT6, respectively. Both of the expression of u-STAT1 and u-STAT2 were negative in the 29% of liver tissues. The absence of u-STAT4, the presence of u-STAT6 and the pattern of both absence of u-STAT1 and u-STAT2 showed significant correlations with ALT levels. The expression of u-STAT6 was associated with HBV DNA levels. In addition u-STAT2, u-STAT3 and u-STAT4 showed significant relation with necroinflammatory stage.CONCLUSION: This study showed that like activated part, resting part of the STATs had also involved in chronic hepatitis B. Understanding of STAT expression profiles may make contribution to further studies of chronic hepatitis B pathogenesis.