Prostat karsinomlarında E-cadherin ve Beta-catenin ekspresyonlarının Gleason grade ve diğer prognostik faktörler ile karşılaştırılması
Comparison between E-cadherin and Beta-catenin expression and Gleason grading system and the other prognostic factors in prostatic carcinomas
- Tez No: 225343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gleason grade'i 40 yılı aşan süre boyunca prostat karsinomunun en önemli prognostik faktörü olmuştur. Patoloji dünyasında bu kadar uzun süre, bazı küçük modifikasyonlar dışında varlığı sürdürebilen tek gradeleme sistemi olan Gleason grade'i bu çalışmanın tam merkezinde yer almaktatırBu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2003-2008 yılları arasındaki 156 radikal prostatektomi olguları ele alınıp, Gleason skorları ile diğer prognostik faktörler ve adezyon moleküllerinden E-cadherin ve Beta-catenin ekspresyonları arasındaki ilişki çalışılmıştırDoku mikroarray yöntemi ile immünhistokimyasal olarak değerlendirilen E-cadherin ve Beta-catenin ekspresyonlarının özellikle yüksek Gleason skoruna sahip olgularda anlamlı derecede kayba uğradığı saptanmıştır. Ayrıca bu iki adezyon molekülünde ekspresyon kaybı gösteren olguların daha sık seminal vezikül invazyonu ve daha sık prostat dışı yayılım gösterdiği dikkati çekmiştir. Tüm bu bulgular literatür ile uyumlu olarak hem E-cadherin hemde Beta-catenin'nin ekspresyon kaybının prostat karsinomu progresyonunda rolü olduğunu düşündürmektedir. Bu bulgulara ek olarak kapsül invazyonu, seminal vezikül invazyonu, prostat dışı yayılım varlığı, perinöral invazyon ve tümör volümü gibi prognostik faktörlerin Gleason skoru ile ilişkili oldukları gösterilmiştirSonuç olarak bu çalışma prostat karsinomlarında adezyon molekülleri ve diğer prognostik faktörler ile Gleason grade'i arasındaki anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Gleason Grading System has been the most significant prognostic factor of prostatic carcinoma for over forty years. The Gleason grading system, which has not changed in years with only a few modifications in pathologyIn this study, gleason grading system, as well as other prognostics factors and two adhesion molecules E-cadherin and Beta-catenin expressions were investigated in cases with radical prostatektomy in Gazi University, Faculty of Medicine faculty between 2003 and 2008E-cadherin and Beta-catenin expressions, evaluated by immunhistochemistry with tissue microarray analyses, were significantly decreased in cases with high gleason grading scores. In addition; expression of adhesions molecules were reduced in cases with invasion of seminal vesicule and outside the prostate. All these findings were consistent with recent literature, and indicate that decreased expression of E-cadherin and Beta-catenin may play a role in progression of prostatic carsinomaIt has been showed in this study that the prognostic factors like capsuler invasion, invasion to seminal vesicule, invasion outside the prostate, perineural invasion and tumor size were correlated with high Gleason grading system scoresFinally; we found that there was a considerable relationship between adhesion molecules, other prognostic factors and Gleason Grading System.