Gece kan basıncındaki düşme, kalp hızı değişkenliği ve inflamatuvar göstergeler arasındaki ilişki
Relationshep between decrease in night blood pressure, heartrate variability and inflammatory parameters
  1. Tez No: 225344
  2. Yazar: MURAT ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RIDVAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Gece saatlerinde meydana gelen kan basıncındaki düşmenin kaybolması artmış kardiyovasküler olay sıklığı ile yakından ilişkilidir. Amacımız çalışmamızda gece kan basıncı düşmeyen patern oluşumu, kardiyak otonomik fonksiyonlar, serum ürik asit düzeyi ve düşük seviyeli inflamasyon arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Yöntem: Çalışmaya hipertansiyon açısından tetkik edilen ve kriterlere uygun 92 hasta alındı. AKBM, 24 saatlik holter EKG kaydı, hsCRP ve diğer rutin laboratuar ve ekokardiyografik incelemeler elde edildi. Gruplar arasında mevcut parametreler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The lack of nocturnal decline in blood pressure (BP) is associated with an increase in cardiovascular events. In this study, we aimed to evaluate the association of night blood pressure, serum uric acid, the low grade inflammation and cardiac autonomic function in untreated dipper and non-dipper hypertensive patients.Methods: Ninety-two eligible consecutive patients attending for initial evaluation of hypertension were investigated. Ambulatory BP measurements, heart rate variability (HRV) indices obtained over 24 Holter ECG recordings, high sensitive C-reactive protein (hsCRP) and serum uric acid levels (SUA) were measured in all patients.